VİDEO - Diyarbakır’da Kobani kararı polis kordonunda protesto edildi

VİDEO - Diyarbakır’da Kobani kararı polis kordonunda protesto edildi
Diyarbakır’da Ceylan Karavil AVM önünde toplanan DEM Partililer ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı ve DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin bir basın açıklaması yaptı.

Sait BAYRAM - Mevlüt BAĞIRMAZ

TİGRİS HABER - DEM Parti Diyarbakır İl Eş Başkanı Abbas Şahin, Ceylan Karavil AVM önünde Kürtçe yaptığı konuşmada, Kürt siyasetçilerinin, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek istendiğini belirterek, "Faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın gerektiği bir zaman dilimindeyiz" dedi.

dem-partililer-ceylan-avm-onunde-aciklama-yapti-1.jpeg

Ceylan Karavil AVM önünde toplanan DEM Partililer ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı ve DEM İl Eşbaşkanı Abbas Şahin bir basın açıklaması yaptı. Kürtçe yaptığı konuşmada Şahin, dün verilen kararıyla, yargı tarihine kara bir leke daha sürüldüğünü belirterek, "Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem'in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor. Dün Sincan'da AKP-MHP yargısı tarafından bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır. Sincan'da alınan kararla Selahattin Demirtaş'a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve diğer arkadaşlarımıza toplamda yüzlerce yılla varan hapis cezaları verilmiştir. İddianame nasıl Saray'da ve MHP Genel Merkezinde yazıldıysa, bu karar da aynı odaklar tarafından verilmiştir. Türkiye'de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye'de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Kobanê davasında bir hukuki darbe daha, bir siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir" dedi.

dem-partililer-ceylan-avm-onunde-aciklama-yapti-2.jpeg

Onlar özgürleşecek

Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bir süreçte Kürt siyasetçilerinin, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek istediğini ifade eden Şahin, "Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bu süreçte HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek isteniyor. Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki; halklarımız için o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz. Halk düşmanı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı olan ve Ortadoğu'ya büyük bir felaket yaymak isteyen IŞİD'in yanında olduklarını gösteren bir karar alınmıştır iktidar yargısı tarafından. Verilecek karar ya halklardan ve demokrasiden yana olanların yanında ya da IŞİD ve faşizmin yanında olunacağının göstergesiydi. Kobanê Kumpas Davasında mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD'in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir" şeklinde konuştu.

dem-partililer-ceylan-avm-onunde-aciklama-yapti-3.jpeg

Mahkeme kararlarını kabul etmiyoruz

Bu cezaları ve mahkeme kararlarını kabul etmediklerine dikkat çeken Şahin, konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

dem-partililer-ceylan-avm-onunde-aciklama-yapti-4.jpeg

"Şunu bir kez daha söylüyoruz; faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir. İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız!"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.