VİDEO - Diyarbakır’da Kürt meselesi ve geleceği ele alındı

VİDEO - Diyarbakır’da Kürt meselesi ve geleceği ele alındı
 Özel Haber
En eski Kürtce yayınlardan biri olan DENG dergisi, Diyarbakır'da “Kürt meselesi; nasıl bir gelecek” konferansı düzenledi. Konferansa bölgedeki sivil toplum örgütleri, araştırmacı, aydın, yazar ve kanat önderleri katıldı.

Ramazan YAVUZ-HABER

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da Deng Dergisi tarafından düzenlenenen "Kürt meselesi; nasıl bir gelecek” konferansı büyük ilgi gördü. Konferansa Kurdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Genel Başkan Yardımcısı Av. Hasan Dağtekin , Hak ve Özgürlükler Partisi ( HAKPAR) eski Genel Başkanı Refik Karakoç ve yardımcısı Paşa Akdoğan, HAKPAR parti meclisi üyesi Behçet Tekrekin, Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba,

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-06.jpeg

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürdistan Demokrat Partisi -Türkiye Genel Başkanı Mehmet Emin Kardeş, İnsan ve özgürlükler Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaya, DDKD Genel Başkan yardımcısı Abdulhey Okumuş ile çok sayıda Avukat, aydın, araştırmacı, sanatçı, yazar, akademisyen, STK Başkan ve temsilcileri ile kanaat önderleri katıldı. Konfeeansa Irak Kürdistan Federe Bölgesinden akademisyenler ve bazı parti temsilcileri de konuşmacı olarak katıldı.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-05.jpegKonferansın açılış konuşmasını Deng Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A. Mecit Durmuş yaptı. A.Mecit Durmuş, Deng Dergisinin tarihi ve düzenledikleri konferansla ilgili bilgi verdi.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-06-1.jpeg

Konferansın sabah yapılan ve Moderatörlüğünü DEP eski Milletvekili Av. Sedat Yurttaş'ın yaptığı birinci oturumunda “Ortadoğu’da Kürt Meselesinin Kazandığı Yeni Boyutlar” konusu ele alındı.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-05-3.jpeg

Hewlêr (Erbil) Kürdistan Üniversitesinden Doç. Dr. Arzu Yılmaz, "Yeni Ortadoğu ve Kürdistan", Kurdistan Demokrat Partisi (KDP) Basın Sorumlusu Dr. Salar Osman, "Kürdistan Federe Bölgesi’nin Geleceği ve Baş Edilmesi Gereken Riskler", Kürdistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dr. Kawe Mahmud ise "Gazze Savaşı Ve Amerika’nın Ortadoğu’dan Çekilmesinin Kürt Meselesine Etkisi" konularında birer konuşma yaptılar.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-05-2.jpeg

Konferansın öğleden sonraki DEP Eski Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz'ün moderatörlüğünü yaptığı "31 Mart Seçimleri Sonrası Siyasi İklim ve Kürt Meselesinin Çözümüne Olası Etkileri" konulu ikinci oturumunda Dr. Cuma Çiçek "Kürt Siyasetini Seçimler Üzerinden Okumak; 25 Yıllık Panorama", Rawest Araştırma Merkezi Direktörü Roj Girasun, "31 Mart Seçim Sonuçları Kürt Meselesi Bakımından Ne İfade Ediyor?", Dr. Mesut Yeğen "Türkiye Kürt Meselesinin Neresinde?" başlıklarıyla değerlendirmelerde bulunacak.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-59-44.jpeg

İSMAİL BEŞİKÇİ DE KATILDI

Moderatörlüğünü Gazeteci Mahmut Bozarslan'ın yapacağı konferansın "Kürt Siyasi Aklı, Yeni Bir Yol Bulmak" başlıklı son oturumunda ise, İBV Başkanı, Yazar İbrahim Gürbüz, " Kürd Toplumunda Entelektüel Birikimin Tarihsel Süreç İçinde Geldiği Aşama Ve Bunun Ulus Ve Tarih Bilincine Etkisi", Yazar İsmail Beşikçi, "Kürd Ve Kürdistan Meselesinin Geleceği", Kurdistan Sosyalist Partisi Eski Genel Başkanı siyasetçi, yazar Mesut Tek; "Kürt Siyaseti Nasıl Bir Strateji İzlemeli?" Konularında görüşlerini dile getirecek.

whatsapp-image-2024-06-01-at-12-56-04.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum