VİDEO - Diyarbakır’daki kamu Hastanelerinde Cildiye uzmanı sıkıntısı

VİDEO - Diyarbakır’daki kamu Hastanelerinde Cildiye uzmanı sıkıntısı
Doğu Dermotoloji ve Kozmetoloji Derneği Başkanı Doç. Dr. Hamza Aktaş, Kamu hastanelerindeki Cildiye branşlarında eksikliği değerlendirerek, "Hasta haklı, hekim haklı, sistem de haklı. Yani böyle global bir sorun var. Nasıl çözeceğiz?" dedi

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

TİGRİS HABER - Diyarbakır’daki kamu hastanelerde son dönemlerde cildiye branşındaki eksiklikler, hasta yığılmalarına yol açıyor. Eksikliklerden dolayı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki bir cildiye uzmanı günlük 120-130 arasında hastayı tedavi etmek zorunda kalıyor.

arastirmada-doktor-sikintisi.jpeg

Kısa bir süre önce merkezi Diyarbakır’da kurulan Doğu Dermotoloji ve Kozmetoloji Derneği Başkanı Doç. Dr. Hamza Aktaş, Hastanelerdeki Cildiye branşındaki eksiklikleri değerlendirdi. Kamu hastanelerinde cildiye uzmanı branşlarında eksikliğin olduğunu doğrulayan Doç. Dr. Aktaş, "Dermotoloji uzmanına ulaşmak her zaman çok zor. Çünkü sayımız bir hayli azaldı. En azından son bir yıl içerisinde iki tane meslektaşımız istifa ederek, özel klinik açtı. Tabi bu kendi tercihleridir. Bir arkadaşımız da tayini çıktı. Böyle olunca bizim sayımız bir hayli düştü" dedi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 5 cildiye uzmanı var

Doç. Dr. Hamza Aktaş, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadro sayısının 8 olmasına rağmen, şu anda 5 cildiye uzmanının görev yaptığını ifade ederek, şöyle dedi:

"3-4 ay önce Ergani’den bir meslektaşımız geldi. Ergani’deki cildiye doktoru arkadaşımız da Haziran ayında istifa edeceği için gelen arkadaşımız tekrar Ergani’ye gidecek. Biz burada 4 kişi kalacağız. Bir arkadaşımız süt izninde. Yarım gün çalışıyor. Bu da yığılmalara yol açıyor. Biz elimizden geldiğince sadece randevulu hastalara bakma şansımız yok. Elimizden geldiğince uzaktan gelen, mağdur, yaşlı, gebe ve çocuk hastalara randevusuz olsa dahi bakmaya çalışıyoruz."

"Günde 130 hasta bakmak zorunda kalıyoruz"

Bir doktorun günde 130 hastaya bakmak zorunda bırakıldığına dikkat çeken Dr. Aktaş, "Ama bu da gün içinde 120-130’lara kadar hasta bakmamıza yol açıyor. Bu sürede doğru muayene etmek ve doğru tanıyı koymak bazen zor olabiliyor. Tanısını yanlış koyduğumuz yani atladığımız hastalar da vardır muhakkak. Yine Devlet Hastanesi’nde de benzer sıkıntılarımız var. Askeri Hastanesinde de sıkıntı var. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne mecburi hizmetten bir arkadaş atandı. Bismil’e de yeni bir arkadaş atandı. Bu kadar geniş bir nüfusa hitap eden hastane olarak sayımızın çok az olduğunu söyleyebilirim. Cildiye hastaları çok fazla var" diye konuştu.

Mevcut sorunu nasıl çözüleceğini bilmediğine işaret eden Dr. Aktaş, "Çocuk, yaşlı ve gençlerde olan hastalıklar var. Dolayısıyla Cildiye bölümüne ilgi çok fazla. En ufak sorunlarında bile hastaneye gelme gerekçesi olarak gösterebiliyorlar. Bu da bizde ciddi yığılmalara yol açabiliyor. Tabi bu da fiziksel ve ruhsal olarak bizi yoruyor. Belki sağlık Müdürlüğü bu anlamda Sağlık Bakanlığı’ndan kadro talebinden bulunabiliyordur. Her ay bizden kaç uzman isteniyor diye bilgi isteniyor. Biz de söylüyoruz. Sağlık Müdürlüğü de Bakanlıktan talepte bulunuyor ama mezun sayısı az olunca ya da başka İllerde daha çok ihtiyaç varsa oralara aktarılıyor. Bu da bizim burada yoğunluğumuza yol açıyor. Hastalar da geriliyor. Hekime yönelik şiddet de işte bu tür gerilmelerden kaynaklanıyor. Elimizden geldiğinde tolere etmeye çalışıyoruz. Hasta bu anlamda haklı, hekim de haklı sistem de haklı yani böyle global bir sorun var. Nasıl çözeceğiz? İnanın bizde bilmiyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.