VİDEO - Diyarbakır’daki o minare,“dilek tutma” mekânı oldu

 Özel Haber
Diyarbakır’da Kurban bayramında aşırı sıcaklardan dolayı yerli ve yabancı turistler akşam saatlerinde hava azıcık serinleyince kendilerini sokaklara atıyor.

Ramazan YAVUZ-ÖZEL

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da Kurban bayramında aşırı sıcaklardan dolayı yerli ve yabancı turistler akşam saatlerinde hava azıcık serinleyince kendilerini sokaklara atıyor. Sur’da en çok rağbet gören mekânlardan biri ise tarihi Dört Ayaklı Minare oldu. Bunun nedeni ise minarenin ayakları altında 7 kez tur atıldığında dileklerin gerçekleşeceğiyle ilgili inanış. Özellikle gençler minarenin ayakları altında 7 tur attıklarında dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyor. Dilek tutan gençler sırayla dört ayaklı minarenin altından defalarca geçiyorlar.

dort-ayakli-minatre-turist-7.jpegDiyarbakır’da Kurban bayramı gündüz saatleri aşırı sıcak olduğu için sakin geçerken akşam saatlerinde tekrar canlanıyor. Sur ilçesinde tarihi mekânları görmeye gelen yerli ve yabancı turistler, rehberleri eşliğinde 27 sahabe mezarının bulunduğu Hz. Süleyman Camisi, tarihi Ulu cami, Hasanpaşa hanı, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Keldani Kilisesi, Lalebey mahallesindeki Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, medreseler ve tarihi eski evleri geziyor.

dort-ayakli-minatre-turist-10.jpeg

MİNARE’NİN AYAKLARI VE DİLEK TUTMA

Yerli ve yabancı turistlerin en çok gezdiği mekânlardan biri ise tarihi Dört Ayaklı minare. Dört ayaklı minarenin ünü her geçen gün artıyor. Bunun nedeni ise, minarenin dört ayağının altında 7 kez tur atıldığında dileklerin yerine geleceğiyle ilgili inanış.

dort-ayakli-minatre-turist-9.jpeg

Akkoyunlular döneminde 1500 yılında Sultan Kasım tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar camisinin yanında bulunan ve yekpare dört sütun üzerinde inşa edilmiş olan Minare’nin Anadolu’da bir benzeri bulunmuyor. Minarenin dört ayağının İslam’ın dört mezhebini simgelediği için altından geçenler her ayağın yanında ayrı dileklerde bulunuyor. Dört ayaklı minarenin altında 7 kez tur atıldığında ise dileklerin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Tarihi Sur ilçesini Türkiye’nin birçok yerinden görmeye gelenlerin ilk uğrak yeri olan Dört Ayaklı Minare, özellikle gençler tarafından dileklerinin yerine gelmesi için büyük ilgi görüyor. Kurban bayramında da kenti görmeye gelen gençler Dört Ayaklı Minarenin ayakları altında turlamak için sıraya giriyor Minarenin ayakları altında 7 kez tur atan gençler daha sonra hatıra fotoğrafları çektirmeyi de ihmal etmiyor.

dort-ayakli-minatre-turist-1.jpeg

Yerli ve yabancı turistler tarihi Sur’u akşam saatlerinde turlarken, kentin birçok noktasında oturup çoluk çocuklarıyla gezmeye gelen aileler de kaldırımlarda turlayan seyyar dolaplara çocuklarını bindirerek bayramın keyfini yaşatmaya çalışıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum