VİDEO - Kürt Dil Bayramı birçok yerde farklı etkinliklerle kutlanacak

VİDEO - Kürt Dil Bayramı birçok yerde farklı etkinliklerle kutlanacak
Diyarbakır’da bir araya gelen Kürt dil kurumları ile Kürt dil aktivistleri 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle yapılacak etkinliklerine dair basın açıklama yaptı.

Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - DEM Parti, BDP’nin dil komisyonları ve dil örgütleri tarafından yapılan Dicle Kültür Sanat Merkezi'nde yapılan açıklama Kurmanci ile Zazaki yapıldı.

Ortak açıklama metnini okuyan DEM Parti Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu Eş Sözcüsü Cemile Turhallı Balsak, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kapsamında yapılacak olan etkinliklerin startının Batman’da verileceği ve birçok merkezde etkinlik yapılacağını açıkladı.

Bu yıl yapılacak kutlama etkinliklerin “Her zaman Kürtçe, Her yerde Kürtçe” temasıyla gerçekleştirileceğine dikkat çeken Turhallı, Kürtçe’nin hayatın her alanına yayılması için farkındalık oluşturacaklarını söyledi.

“Hawar dergisinin yayın başında söylendiği gibi, ‘Hawar bilginin sesidir’ Bilgi kendini bilmektir. Kişisel farkındalık mutluluk ve mutluluğa giden yolu açar” diyen Turhallı sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Mayıs 1932'de Kürt aydını Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşları Şam'da Hawar dergisini çıkarmaya başladılar. Bu gün tarihi bir adımdır ve ilk kez Kürtçe ve Latin alfabeli bir derginin yayınlanarak Kürt dili için Latin alfabesi konusuna açıklık getirilmesi Kürtler için önemli bir yere sahiptir.

Hawar dergisinin yayın başında söylendiği gibi, ‘Hawar bilginin sesidir’ Bilgi kendini bilmektir. Kişisel farkındalık mutluluk ve mutluluğa giden yolu açar. Herkes kendini bilir; kendini tanımlayabilir. Öncelikle dilimizin varlığını bilelim. Çünkü dil varoluşun ilk şartıdır.

İmha politikalarına karşı Kürt halkı, 20. yüzyılın son çeyreğinde kültür, dil ve kimliğinin özgürlüğünü talep ederek, ulusal değerlerini koruma ve geliştirme mücadelesine başlamıştır.

Kürt Dil Bayramı, baskı ve soykırım politikalarına karşı devrimci adımların başlangıcı, farkındalık, var olma ve kendin olma kaynağıdır. Dil, halkların kimliklerinin ve statülerinin göstergesidir. Bundan dolayı da Kürt dili eğitim dili olmalıdır.

Anadilde eğitim tüm halkların ve ulusların çocukları için en doğal, temel ve evrensel haktır. Bu ülkede yaşayan milyonlarca Kürt çocuğu bu temel ve evrensel haktan mahrumdur. Türkiye devleti, imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun davranmadığı için, toplumsal sorunlara neden oluyor. Kürt halkının temel hakları ve özgürlükleri kanunlarla tanına kadar Kürt halkı, özgürlüğü, kimliği, kültürü için hayatın her alanında mücadelesini sürdürecektir.

Kürt halkı anadilde eğitim için mücadelesini yükseltecektir. Kendi anadilinde konuşacak, yazacak ve okuyacaktır. Bu amaçla toplumsal çalışmalarda yer alan bizler, kendimizden başlayarak, anadilimizi çalışma alanlarımız olan siyasette, kültür de, sanat ve ekonomi çalışmalarında kullanacağız, ulusal birliğimizi sağlayacağız.

Kürt dilinin resmi eğitim dili olması için mücadelemizi daha da büyüteceğiz. 11 Mayıs'tan 1 Haziran'a kadar Kurdistan ve Türkiye'nin il, ilçelerinde yürüyüşler, konserler, festivaller, bildiri dağıtımları, paneller ve forumlar düzenleyeceğiz.”

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.