1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. VİDEO- Leyla Güven için yürüyen HDP'li vekillerden açıklama
VİDEO- Leyla Güven için yürüyen HDP'li vekillerden açıklama

VİDEO- Leyla Güven için yürüyen HDP'li vekillerden açıklama

HDP Milletvekilleri, Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 20. yıldönümü ve Leyla Güven'in açlık grevi eyleminin 100. günü vesilesiyle Diyarbakır'da bir basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Haber: Bekir Güneş

Tigris Haber- HDP Milletvekilleri, Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 20. yıldönümü ve Leyla Güven'in açlık grevi eyleminin 100. günü vesilesiyle Diyarbakır'da bir basın açıklaması düzenledi. Seçildikleri illerden yürüyüşe geçen milletvekilleri, kimi noktalarda yaşanan gerginliklere rağmen Leyla Güven'nin evinin bulunduğu sokağın girişindeki kontrol noktasına geldi. Burada vekillerin Leyla Güven'in evine gitmelerine izin verilmedi. 


HDP'li vekiller kontrol noktasında açıklama yaptı.  Açıklamanın Türkçesini HDP Ağrı Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir okudu. 

Taşdemir'in açıklaması şu şekilde: Bugünün yaşanan gelişmeler bir kez daha gösterdi ki, uluslararası komplo sadece Sayın Öcalan’a yönelik gerçekleştirilmedi. 


Bu komplo başta Kürt halkı olmak üzere bütün Ortadoğu halklarının geleceğini karartmaya ve halkları bir birine düşürmeye dönük bir komplodur. Komplo ile Öcalan’ın halklara umut olan gücü kırılmaya, Ortadoğu’ya vadettiği demokrasi engellenmeye çalışıldı. 


Tam 20 yıldır bir şekilde bu komplo Kürt halkına, Türkiye’ye ve Ortadoğu’ya yönelik süreklileştirilmeye çalışılıyor. Sayın Öcalan’ın barışçıl ve müzakereci kişiliği sayesinde Türkiye halklarına dönük bu komplo bir yönüyle boşa çıkarıldı. Komplo her an yeniden güncellenerek devreye sokuluyor. Bu anlamıyla İmralı Sisteminin yaratıcıları yüzyıllardır her türlü suça bulaşmış küresel egemenler ve demokratik ve eşitlikçi mücadeleleri boğmaya çalışan sömürgeci güçlerdir.

Tecrit dediğimiz olgu sadece Sayın Öcalan’a uygulanan bir durum olmaktan çıkıp özellikle 2015 yılında barış ve müzakere süreci sonlandırıldıktan sonra bütün topluma uygulanan bir iktidar pratiğine dönüşmüştür. Çünkü bu ülkede savaş ve çatışmayı sürekli büyüten iktidar şunu iyi bilmektedir: Konuşan bir Öcalan çözümün ve barışın yolunu açan bir Öcalan’dır! 


Susturulan bir Öcalan, derinleşen bir çözümsüzlüktür, savaş, eşitsizlik ve yükselen faşizmdir!

 

Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması demek ülkede çözümün ve barışın tekrar gündemleşmesi demektir. Tecrit uygulamasının bitirilmesi, dolayısıyla demokratik bir çözümün önünün açılması için Leyla Güven yoldaşımızın başlattığı açlık grevi, dalga dalga yayılarak onlarca cezaevinde, Hewlêr, Galler ve Strazbourg’ta yüzlerce açlık grevi direnişçisi yoldaşımızın katılımıyla devam etmektedir.  

 

Bizlere bu gün düşen en büyük görev ise tecridin kırılması için yaşamın her alanını bir mücadele alanına dönüştürmek ve açlık grevlerini en üst düzeyde sahiplenmek olmalıdır. Bu karanlık tablo ve bu ağır faşizm koşulları ancak bizlerin örgütlü mücadelesiyle parçalanacaktır.


Tarih bizlere göstermiştir ki; kendi ülkesini faşizm koşullarında yönetip dış politikasını çatışma ve savaşa endekslemiş hiçbir iktidarın ömrü uzun değildir. Ardında daha büyük yıkımları bırakmaması için yaşamın her alanının demokratik bir direniş mevzisine dönüştürmek en büyük tarihsel görevlerimizden biridir.

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.