VİDEO - Mahalle sakinleri şaşkın, yetkililer sessiz!

VİDEO  - Mahalle sakinleri şaşkın, yetkililer sessiz!
Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki Cevat Paşa Mahallesi’nde 3 ayrı sokakta bulunan bir birine komşu evler, yaklaşık 5 yıl önce yapılan numarataj hatası sebebiyle adres kayıt sisteminde 3 ayrı mahallede görülüyor.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Numarataj hatası nedeniyle 5 yıldır komşu evler farklı mahallelerde görünüyor

TİGRİS HABER- Mahalle sakinleri gibi Muhtar da bu durumdan şikâyetçi. Cevat Paşa Mahalle Muhtarı Mehmet Değer, “Önceki Valiye gittim, durumu izah edip, mahalle sakinlerinin bunu düzeltilmesini istediklerini ilettim ama düzelmedi. Büyükşehir Belediyesi numaratör birimine gittim, bazılarını düzelttik ama halen düzeltilmeyen sokaklarımız, hatta numara unutulan, alamayan evlerimiz var. Tam bir kriz yaşıyoruz ve yetkililerden bu durumu düzeltmelerini istiyoruz’’ dedi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan Cevat Paşa, Cami Nebi ve Dabanoğlu mahallelerinde oturanlar, belediye sınırları içerisinde bulunan meydan, bulvar, cadde, yol, sokaklar ile bunlara cephesi bulunan yapılara adres tespiti yapılıp, herhangi bir toprak parçası veya binanın coğrafi konumunu belirleyen belgeleme işlemi olarak bilinen numarataj hatası nedeniyle yıllardır sıkıntı yaşıyorlar. Mahalle sakinleri gibi bu durumdan Muhtarlar da şikâyetçi.

mahallle-numarataj-6.jpeg‘Mahallenin içinde farklı mahalleye ait sokak ve evler var’

Cevat Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Değer, “Mahallenin içinde farklı mahalleye ait sokakların varlığından söz ederek, “Şöyle bir ilginç durum var; Cevat Paşa Mahallesi’nin içindeki bir bina ama numaratörde Cami Nebi Mahallesi olarak yazılı. Nebioğlu sokak hem Cevat paşa hem de Cami nebi mahallesi içinde kalmış. Bu durum bize büyük sıkıntı yaratıyor. Aynı sokak içerisinde bir taraftan Cevat Paşa, bir tarafta da Cami Nebi mahallesi olarak görülüyor. Dar olan sokağı iki mahalle muhtarı aynı anda nasıl kullanacak. Nasıl hizmet verilecek?” diye konuştu.

mahallle-numarataj-1.jpeg

‘6 yıldır bu sorunu yaşıyoruz’

Yaklaşık 5-6 yıldan beri bu şaşkınlığı yaşadıklarını ifade eden Değer, “Başka bir sokakta ki olumsuzluğu ise 1,5 yıl önce tespit ettim. En son numaratörler değiştiğinde Diyarbakır genelinde farklı mahallelerin sokaklarında başka mahalleler ortaya çıktı. Tabi bu durum sıkıntı yaratıyor. Herkes bu sokağı Cevat Paşa Mahallesi olarak biliyor. Bu sokakta oturanlar bizi arıyor. Gelip müdahale ediyorum. Aynı sokağı paylaşan iki mahalle muhtarı hizmeti nasıl ayırt edecek? Bu sokakta bir rögarımız tıkandı veya kilitli parke taşlarımız çöktü ya da sokak lambalarımız yanmaz olduğunda hangi muhtar çözecek? Aynı sokak iki mahalleye ait olduğunda vatandaş beni arayınca ben de onlara ara sıra diğer mahalle muhtarını arayın diyorum” ifadelerini kullandı.

mahallle-numarataj-2.jpeg

‘Valiye durumu dile getirdim, çözüm bulunmadı!’

Değer, Bu durumların Numarataj hatası mı yoksa nüfustan kaynaklı olduğunu bilmediklerini belirterek, şöyle dedi:

“Önceki Valiye gittim, durumu izah edip, mahalle sakinlerinin bunu düzeltilmesini istediklerini ilettim ama düzelmedi. Büyükşehir Belediyesi numaratör birimine gittim, bazılarını düzelttik ama halen düzeltilmeyen sokaklarımız, hatta numara unutulan, alamayan evlerimiz var. Normalde sınır Gazi Caddesi olması gerekirken, Aynı mahallenin içinde bakıyorsunuz bir ev farklı bir mahalleye bağlı. Çok enteresan. Bizim mahallemizde yaşananların bir benzerini başka bir ilde göremezsiniz. Çok ilginç. İnşallah bunlar ileriki süreçte düzelir bir çözüm bulunur Tam bir kriz yaşıyoruz ve yetkililerden bu durumu düzeltmelerini istiyoruz’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.