1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. VİDEO - Öğrencilerden dikkat çeken tiyatro oyunu!
VİDEO - Öğrencilerden dikkat çeken tiyatro oyunu!

VİDEO - Öğrencilerden dikkat çeken tiyatro oyunu!

Diyarbakır’daki Özel Yıldız Okulu öğrencileri, ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesine ait arıtma tesisini gezdi, ardından günün anlam ve önemine ilişkin tiyatro oyunu sergiledi.  

A+A-

Tigris haber Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio'da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verdi.

Bu kapsamda Diyarbakır’daki Özel Yıldız Okulu öğrencileri, Büyükşehir Belediyesine ait su arıtma tesisini gezdi.  Öğrencilerin dikkat çeken gezisine DİSKİ Genel Müdür vekili M. Fırat Tutşi ile Özel Diyarbakır Yıldız Okulları Müdürü Baki Sevgili eşlik etti.

Öğrenciler yerinde gördü

Etkinlik öncesi kısa bir konuşma yapan Yıldız Okulları Müdürü Baki Sevgili, “Bu yaştaki çocukların biz büyüklerden daha duyarlı davranıp bireylerin en temel gereksinimini ve ekonomik faaliyetlere yaşamsal bir kaynak olan suyun önemliliğine dikkat çekmeleri bizi fazlasıyla sevindirmiştir. Diyarbakır’da günlük tükettiğimiz içme suyunun nereden geldiğini ve hangi şartlarda arıtıldığını görmek için su arıtma tesisine inceleme gezisi düzenledik. Öğrencilerimiz daha çok su tasarrufu edilmesine farkındalık yaratmak amacıyla kısa bir oyun hazırlayıp, su arıtma tesisinin içerisinde sahneye koymayı planladılar” diye konuştu.

 ‘Diyarbakır suyu hazır sulardan daha kaliteli’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdür Vekili M. Fırat Tutşi ise, “Diyarbakır içme suyunu Dicle Barajı’ndan alıyor. 32 km iletim hattıyla yaklaşık 177 metre terfi yapılarak buraya geliyor. Buraya geldikten sonra bu suyumuz arıtılıyor ve depolar aracılığıyla şehre arz ediliyor.  Diyarbakır’daki musluklarımızdan akan su kalitelidir.  Birçok ilde musluklardan gelen su içme suyu olarak  kullanılamıyor. Diyarbakır’ın suyu çok kaliteli, tertemiz ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Hazır sular bekliyor ve güneş görüyor. Suyumuz Hazır sulardan daha kaliteli. Bizim sularımız hem taze hem tertemiz. Suyun görmüş olduğu işlemleri gördünüz, bu suyumuzu korumak zorundayız. Bu kalitedeki suyu korumak içinde sizlere büyük görevler düşüyor. Hem arkadaşlarınızı hem ailenizi suyu israf etmeme noktasında uyarmalısınız” şeklinde konuştu.

Tesiste inceleme

Su Üretme Şube Müdürü Selahattin Tan’da, öğrencilere suyun önemini, suyun nasıl geldiğini ve ne gibi işlemlerden geçtiğini panoda öğrencilere anlattı.  Öğrenciler merak ettikleri soruları da Selahattin Tan’a yönelttiler. Daha sonra öğrenciler su arıtma tesisini gezdiler.

Arıtma tesisi bahçesinde tiyatro oyunu

Etkinlik kapsamında öğrenciler suyun önemi ve su içmenin faydalarını anlatan konuşmalar yaptılar. Daha sonra beşinci sınıf öğrencileri, okulun Türkçe öğretmeni Abdulsemet Sever ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Nurgül Menteş’le birlikte hazırladıkları “Dört mevsim bahar olsa bizim şehre su gelse” adlı oyunu sergilediler.  

Gösteriyi DİSKİ Genel Müdür Vekili M. Fırat Tutşi, Su Üretme Şube Müdürü Selahattin Tan ve DİSKİ çalışanları izledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.