VİDEO - Orduevi binasında yıkım sürüyor

VİDEO - Orduevi binasında yıkım sürüyor
Diyarbakır Dağkapı Meydanı’ndaki 50 yıllık eski yapı olan ve depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı olan binanın yıkımı devam ediyor.

Ali Abbas Yılmaz /ÖZEL

TİGRİS HABER - Diyarbakır'ın en eski Gökdeleni olan eski Orduevi’nin yıkılıyor. Tatlıcı ailesi tarafından yapılan ve otel olarak kullanılan, 13 katlık bina depreme dayanıklı olmadığı için yıkılıyor.

‘Kentsel Yenileme Projesi’

Diyarbakır'da Dağkapı Meydanı'nda yapılan ıslahı projesi kapsamında yıkımı süren eski Subay Orduevi kat kat yıkılıyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Dağkapı Meydanı Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında meydanda sağlıklaştırma çalışmasını sürdürüyor.

orduevi-diyarbakir.jpg

Depreme dayanıksız diye yıkılıyor

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yürütülen proje ile yıkımı süren eski Orduevi binası, yaklaşık 40 yıl Diyarbakır Subay Orduevi’nin hizmetine alınmıştı. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle birkaç yıl önce boşaltılan ve 1400 metrekare alana kurulu 13 katlı binada yıkım devam ediyor.

Dağkapı Meydanı’nın yeni yüzü olacak

Orduevinin yıkımı tamamlandıktan sonra bu alan meydana dahil edilerek, Dağkapı Meydanı ile meydana bakan binaların cephelerinde ise sağlıklaştırma çalışmaları yapılacak. Kentin silüetini bozan diğer yapılar da yapılar kamulaştırılırken, eski Dilan Sineması da kültür merkezi olacak.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum