VİDEO - Tanrıkulu, Bakan ve DEDAŞ’dan çiftçinin hakkını sordu

VİDEO - Tanrıkulu, Bakan ve DEDAŞ’dan çiftçinin hakkını sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, elektrikte devlet desteğinin kesilmesi ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan Bayraktar’a sorular sordu.

TİGRİS HABER - Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, elektrikte devlet desteğinin kesilmesi ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan Bayraktar’a sorular sordu. Tanrıkulu, özelleştirme süreci ve sözleşme maddelerinin ne olduğunu bakanın yanıtlamasını istedi.

Sezgin Tanrıkulu, önergesinin gerekçe bölümünde şu görüşlere yer verdi;

“Diyarbakır ve çevre illerde uzun zamandan beri vatandaşların yaşadığı elektrik sorunları büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Tarımsal üretim yapan çiftçiler ise bu sorundan en çok etkilenen kesimlerden biri haline gelmiştir.DEDAŞ’ın özelleştirildiği 2014 yılından yapılan anlaşmaya göre %65 Devlet desteği uygulanmaktaydı. Ancak daha sonrasında Devlet desteği oranı önce %55’e ardından %35’e inmişti. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre söz konusu desteğin 2024 itibariyle tamamen sonlandırılacağı belirtilmektedir.Mevcut ekonomik koşullarda bile enerji maliyetlerini karşılayamayan çiftçilerin, elektrik giderlerinde Devlet desteği olmadan üretime devam etmeleri giderek daha da zorlaşacak ve ülke genelinde tarımsal üretim sorunları yaşanacağından konuyla ilgili soruların cevaplandırılması önem taşımaktadır. “

Tanrıkulu, bakana şu soruları sordu;

  1. DEDAŞ’ın 2014 yılında özelleştirilmesi sırasında yapılan anlaşmanın detayları ve maddeleri nelerdir?
  2. Yapılan sözleşmede çiftçilere verilecek Devlet desteği oranı nasıl hesaplanmış ve belirlenmiştir?
  3. DEDAŞ maliyetleri konusunda çiftçilere verilecek Devlet desteği konusunda herhangi bir tarih aralığı belirtilmiş midir?
  4. Üretim maliyetleri artarken çiftçilere elektrik giderleri için verilen Devlet desteğinin 2024 yılı itibariyle sonlanacağı iddiası doğru mudur?
  5. Ekonomik sıkıntılar karşısında çiftçilerin üretimini desteklemek ve maliyetlerini düşürmek için hazırlanan çalışmalarınız var mıdır? Varsa detayları nelerdir?
  6. Söz konusu Devlet desteğinin sonlandırılması halinde çiftçilere yansıyacak elektrik maliyeti ne kadardır?

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.