1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yargıtay Başkanı  Cirit’ten 41 Baroya:Türkiye'de yargı bağımsızdır
Yargıtay Başkanı  Cirit’ten 41 Baroya:Türkiye'de yargı bağımsızdır

Yargıtay Başkanı  Cirit’ten 41 Baroya:Türkiye'de yargı bağımsızdır

Yargının bağımsız olmadığını savunarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törene katılmama kararı alan 41 baro için Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,'Baroların çok küçük bir kısmı' değerlendirmesi yaptı.

A+A-

Türkiye genelinde 41 baronun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşecek Adli Yıl Açılış Töreni'ne, yargının bağımsız olmadığı eleştirisiyle katılmama kararına  Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit tepki gösterdi.

Adli Yıl Açılış Töreni'nin, Yargıtay'ın fiziki imkanları yetersiz olduğu için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacağını ifade eden Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu söyledi. 

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,  Adli Yıl Açılış Töreni'nin neden Cumhurbaşkanlığı sarayında yapıldığını  şu sözlerle dile getirdi: "2016 yılından bu yana, o tarihte ifade ettiğimiz nedenlerden dolayı adli yıl açılış töreni Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılmaktadır ve o tarihte de buna benzer itirazlar olması üzerine 29 Ağustos 2016 tarihinde neden Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılışı yapıldığını izah etmiştim. Bir kere daha izah etmem gerekirse, bizim tabii uluslararası alanda birçok katılımcı ve konuğumuz gelmekte. Birçok yüksek mahkeme başkanları gelmekte ve oldukça geniş bir katılımla birlikte adli yıl açılış törenleri yapılmakta. Yargıtay'ımızın fiziki imkanları nedeniyle adli yıl açılış törenlerinin Yargıtay'da yapılması mümkün değildi. O tarihte, 2016 yılında 'Nerede yapalım?' diye arkadaşlarımızla birlikte düşündüğümüzde, o derece görkemli bir geniş toplantıyı ancak milletin vergileri ile yapılan Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapmaya karar verdik. O tarihten bu yana da Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılış törenlerini yaptık, bu yıl da yapıyoruz."

Törene tüm Türkiye Barolar Birliği Başkanları, il barolar birliği başkanlarının davet edildiğini belirten Cirit, törene katılmayan 41 baroya ilişkin olarak ise şu değerlednrimede bulundu: "Bazıları, çok küçük bir kısmı katılmayacaklarını ifade ettiler. Bu tamamen kendilerinin takdirinde olan bir konudur. İster katılırlar, ister katılmazlar ancak katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı noktasında ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur. Türkiye'de yargı bağımsızdır."
Yargının bağımsız olmadığı yönünde yapılan eleştirileri insafsız bulduğunu ifade eden Cirit, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün gene Yargıtay ülkemizin en gözde kuruluşu ve yargı açısından da ülkemiz açısından bir teminattır. Özveri ile çalışılmakta ve bu adli yıl açılış törenini de en iyi şekilde yapacağız bundan sonra yapılacağı gibi. Biz bu tür eleştirilere açık olmakla birlikte insaf ölçülerini aşan eleştirilere de karşı olduğumuzu ifade ettik ve ifade etmeye devam ediyoruz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.