Yaşlılık unutkanlık için bir sebep değil

Yaşlılık unutkanlık için bir sebep değil
Bu hastalıkta da diğerleri gibi erken tanının önemli olduğunu vurguladı.

Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Başak Karakum Göksel, Türkiye’de 300 bin Alzheimer hastasının olduğunu belirterek,

Bu hastalıkta da diğerleri gibi erken tanının önemli olduğunu vurguladı.

 

ADANA - Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Başak Karakum Göksel, Alzheimer hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Alzheimer hastalığının kişinin günlük yaşam etkinliklerini sürdürme yetilerinde kademeli olarak yıkıma ve davranışlarda değişikliklere yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu ifade eden Göksel, yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artan Alzheimer hastalığında diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tanının büyük önem taşıdığını bildirdi. 
Yaşlanmanın anne karnında var olma ile başladığını, yaş ilerledikçe diğer organlar gibi beynin de yaşlanacağını belirten Dr. Başak Karakurum Göksel, “30 yaşından itibaren insan beyni nöron (Sinir hücresi) kaybetmeye başlar. Ancak bunun kişinin yaşamına yansıması 10 yıl sonra, yani 40’lu yaşlarda olur. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir beyin ağırlığı ve hacmi yüzde 10 oranında azalır. Normal yaşlanma sürecinde herhangi bir fiziksel rahatsızlık yoksa kişi günlük işlerini yapmaya devam eder. Yaşlanma ile beraber düşünme ve problem çözme yavaşlayıp, konsantrasyon azalabilir. Yaşlanmaya bağlı işitme ve görme problemleri de kişinin zihinsel faaliyetlerini bozabilir'' dedi.
Bunamanın çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabileceğini anlatan Göksel, Alzheimer hastalığının bunamaya yol açan hastalıların en sık görüleni olduğunun altını çizdi. Yaş arttıkça Alzheimer hastalığının görülme olasılığının da artabileceğine dikkat çeken Nöroloji Anabilim dalı uzmanı Dr. Başak Karakurum Göksel, 50 yaşın altında Alzheimer hastalığı görünmesinin nadir olacağını, 65 yaşında görülme sıklığının yüzde 5’lerde iken 60 yaş üstünde ise yüzde 30’a çıkabileceğini ifade etti.
300 bin Alzheimer hastası var
Risk faktörleri arasında yaş, depresyon öyküsü, tekrarlayan ciddi kafa travmaları, düşük eğitim düzeyi, APOE4 taşıyıcılığı, damar hastalıkları sayılabileceğini anlatan Dr. Başak Karakurum Göksel, depresyonun ve damarsal hastalıkların tedavisi ile hastalığın en azından bir grup insanda önlenebileceğini ve Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğunu ifade etti.

İlerlemesi geciktirilebilinir

Hastalığı önlemenin tam olarak mümkün olmadığını ifade eden Göksel, hastalığın ortaya çıkmasını ve ortaya çıktığında ilerlemesini geciktirmek için uygulanabilecek bazı yöntemleri şu şekilde sıraladı; 
“Kilo kontrolü, sigarayı bırakmak, dengeli ve sağlıklı beslenme, kan şekeri ve kolesterol kontrolü, düzenli egzersiz, yeni şeyler öğrenme, beynin aktif çalışması, sosyalleşmek. Yaşlanma kaçınılmazdır ancak mümkün olduğunca erken tanı ve tedaviye başlamak tedavinin etkinliğini arttırmaktadır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.