Yılın en yüksek enflasyon oranı Ekim'de gerçekleşti

Yılın en yüksek enflasyon oranı Ekim'de gerçekleşti
TUİK'in açıkladığı Ekim ayı rakamlarına göre, enflasyon son bir yılın en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamada, enflasyonun Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.80 artış kaydettiği ve aylık bazda enflasyonun son bir yılın en yüksek düzeyinde gerçekleştiği belirtildi. Yıllık bazda ise enflasyon düşüş kaydederek, yüzde 7.71'e geriledi. 

Çekirdek enflasyon yerine açıklanan enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve tütün ürünler ile altın hariç enflasyon yüzde 7.49 oldu. Aylık en yüksek artış yüzde 9.56 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2013 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3.91, ev eşyasında yüzde 1.58, lokanta ve otellerde yüzde 0.94, eğlence ve kültürde yüzde 0.62 artış oldu. 

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0.73 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2013 yılı Ekim ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise, yüzde 0.41 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

Yıllık en yüksek artış yüzde 14.30 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 11.13, eğitim yüzde 10.14, lokanta ve oteller yüzde 9.42, giyim ve ayakkabı yüzde 9.12 artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

Ekim ayında domates birinci sırada

Ekim ayında yüzde 62.29 ile fiyatı en çok artan ürün domates olurken, geçtiğimiz ay fiyatı en çok artan ikinci ürün ise yüzde 37.35'lik artışla kabak oldu. En çok zamlanan üçüncü ürün yüzde 37. 26 ile sivri biber olurken, erkek kazağı yüzde 31.6'lık artışla dördüncü sıraya yerini aldı. Fiyatı en çok artan beşinci ürün ise yüzde 30.63 artışla kadın kabanı oldu. DİHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.