1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. 1 Mayıs’a ‘Beyaz Tülbentliler’ damga vurdu
1 Mayıs’a ‘Beyaz Tülbentliler’ damga vurdu

1 Mayıs’a ‘Beyaz Tülbentliler’ damga vurdu

Diyarbakır İstasyon meydanında yapılan 1 Mayıs kutlamasına çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan annelerin çağrısı damga vurdu.

A+A-

Tigris Haber - Binler İstasyon meydanında 1 Mayısı kutladı

m9-001.jpg

Diyarbakır’da binlerin katıldığı 1 Mayıs kutlamaları sırasında herhangi bir olay yaşanmazken, miting sonrası Ofis semtinde yoğun güvenlik önlemi altında yürüyüş yapan annelerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

m19-001.jpg

Bağlar Belediyesi Eş Başkanlığını kazandığı halde KHK’lı olduğu gerekçesi ile YSK tarafından mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan miting alanında binlerce kişiye seslendi.  

m16.jpg

KHK’lılara yönelik haksız hukuksuz uygulamaları eleştiren ve tüm baskılara rağmen boyun eğmeden mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Ceylan, “Siyaset yapmayın diyorlar. Toplumsal sorunlara dikkat çekmeyin diyorlar. Bizi bu yüzden ihraç ettiler. Bizi teslim alamadılar. Suç işlemedik. Vicdanımızla halkımızın içindeyiz. Başımız dik” diye konuştu.

m6-001.jpg

Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlaması İstasyon Meydanını dolduran binlerin katılımıyla kutlandı. Diyarbakır 1 Mayısına tecride karşı süren açlık grevlerine dikkat çeken Barış anneleri damgasını vurdu.

m17-001.jpg

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Diyarbakır Tabip Odası ve TMMOB öncülüğünde “Mutlu bir hayat filizlenecek” şiarıyla İstasyon Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına binlerce emekçi katıldı.

m13.jpg

İstasyon Meydanı'nda düzenlenen kutlamalar öncesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geniş güvenlik önlemleri aldı. Meydana çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Kutlamaya gelenler alana polis kontrol noktalarından üst aramaları yapılarak alındı. Tertip komitesinin belirlediği bayrak ve flamalar dışında alana pankart ve flama alınmadı. Üst araması sırasında vatandaşların kalem ve çakmaklarına el konuldu.

m3-005.jpg

Mitinge, TÜMTİS, TGS, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkaların Demokratik Partisi, Genel-İş, Pir Sultan Abdal Derneği, CHP il örgütü ve İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Bedran Öztürk, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları, Pazarcı Kadınlar Derneği, Beşiktaş Çarşı Grubu, Amedspor taraftar gruplarından Direniş grubu, Kürdistan Komünist Partisi ve TKP katıldı. Barış Anneleri Meclisi üyeleri ise mitinge beyaz tülbentleri ile katıldı.

m10-001.jpg

Diyarbakır İstasyon meydanındaki miting alanına öğle saatlerinde giriş yapan kitle sıkı bir aramdan geçirildi. Alana giriş yapan kortejler kürsüden selamlandı.

Çocukları açlık grevinde olan beyaz tülbentli annelerin arama noktalarında bir süre engellenmesi tepkilere neden oldu.

m8-001.jpg

“Eşit işe ücret talebiyle alanlardayız”

 Miting’te ilk konuşmayı tertip komitesinden Esra Ademhan yaptı.  Emekçilerin yaşam koşullarına vurgu yapan Ademhan, ““Yaşadığımız coğrafya tarihsel bir süreçten geçiyor. Direniş faşizmi yenecek, Kıdem tazminatının fona devredilmesine, zorunlu BES’e, güvencemizin elimizden alınmasına, kadınlar başta olmak üzere, eşit işe ücret talebiyle alanlardayız. Ölümü değil yaşamı, savaşı değil barışı, tutsaklığı değil barışı savunuyoruz. Barış isteyen annelerimizi savunuyoruz” şeklinde konuştu.

m2-009.jpg

“Ekonomik krizin faturası yoksula kesildi”

Ardından KESK MYK Üyesi Gülistan Atasoy konuştu.  77 Taksim ve 10 Ekim barış mitinginde hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başlayan Atasoy, “Ülkemizin adım adım içine itildiği sosyal ve toplumsal kriz derinleşmekte. Yoksulluğun işsizliğin kader gibi sunulduğu bir dönemdeyiz. Kıdem tazminatına karşı işçiler emekçiler meydanlardalar bugün. Ekonomik krizin faturasını yoksula, emekçiye, kadına ödetmeye çalışanlara karşı alanlardayız bugün. Kadınlara ders vermeye çalışanlara karşı her yerde alanlardayız. Kamu emekçilerini ihraç edenler bize itaat ettirmek istiyorlar. Ama biz itaat etmeyeceğiz. KHK’ler gidecek biz kalacağız. Ekonomiktir krizin, faturasının halka yıkılmadığı, herkesin özgürce yaşadığı bir dünya için sürdürdüğümüz mücadeleyi bundan sonra da devam ettireceğiz. Sadece mevcut yasalar uygulansın diye bedenini açlığa yatıranların çığlığını duymamak mümkün değil. Her sessizlik ölümü getirecek. Her türlü zulme rağmen anaların çığlığını duymamanın kimseye faydayı yoktur. Açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının geldiği aşama bize sorumluluk yüklemektedir” ifadelerini kullandı.

m14.jpg

“Biz ne kadar sessiz kalırsak o kadar faşizm güçleniyor”

HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk ise konuşmasında açlık grevlerine dikkat çekti. Öztürk, “Bugün sadece emekçiler zorluk çekmiyor. Anneler çocukları için demokratik tepki gösteremiyor. Biz ne kadar sessiz kalırsak o kadar faşizm güçleniyor. Faşizm gücünü sessizlikten alıyor. Açlık grevindekiler büyük bir şey istemiyorlar. Türkiye hukukunda ne varsa o uygulansın istiyorlar. Bu tecrit sadece Kürt halkının üzerinde değil Türkiye’nin diğer kesimleri de bu tecrit altında. Gün bu gündür, 15 arkadaşımız ölüm orucuna başladı. Sessizlikten dolayı. Bir gün daha gecikmeden seslerimizi yükseltmeliyiz. Eğer birlikte ses olursak açlık grevindeki, ölüm orucundaki arkadaşlarımıza hiçbir zarar gelmeyecektir. Anneler açlık grevindeki arkadaşlarımız için seferberlik çağrısı yaptı. Bu çağrıya herkes ses vermelidir” dedi.

m12.jpg

“Devletin kendi hukukuna uyduğu bir memleket istiyoruz”

Mitingde Diyarbakır Tabip Odası adına konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ise Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket isterim” şiirini okuyarak konuşmasına başladı. Yerlikaya, “Çalışırken ölmediğimiz değil, yaşayacağımız bir memleket istiyoruz. Devletin kendi kurallarına uymayan yer memleket değildir. Devletin kendi hukukuna uyduğu bir memleket istiyoruz. İnsanların açlık grevine girmek zorunda kalmadığı bir memleket istiyoruz. Toplumsal sorunlarda şiddetin bir yöntem olarak kullanılmadığı bir memleket istiyoruz” şeklinde konuştu.

m5-001.jpg

“Bu ülkenin ne krizini, savaşını ve bekasını biz emekçiler yaratmadık”

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun da, konuşmasında açlık grevlerine dikkat çekti. Hatun, şöyle konuştu: “Analarımızın çığlığını duymayanlara karşı ısrarla beyaz tülbendi asıyoruz. Bu ülkenin ne krizini, savaşını ve bekasını biz emekçiler yaratmadık. Ülkenin krizini de, savaşını da sarsan haramilerdir. Bunun hırsını biz emekçilerden almak istiyorlar. Hiçbir şeyin cefasını biz emekçiler çekmeyeceğiz. İhraç edilen KHK’lı emekçileri saygıyla selamlıyorum. Halkların iradesini temsil eden arkadaşlarımızı selamlıyoruz.”

m4-006.jpg

“Toplum yeni bir travmayı kaldıracak durumda değil”

 DİSK adına konuşan Mehmet Salih Doğrul ise, ölüm orucuna dönüşen açlık grevlerine değinerek, “Barış tülbentlerini boynumuza astılar. Mezopotamya topraklarında tülbent barışın simgesidir. Toplum yeni bir travmayı kaldıracak durumda değil. Trajik bir son olmaması için cezaevlerinde ölümlerin yaşanmaması adına herkesi sorumlu olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

m-006.jpg

“Bizi teslim alamadılar”

2019 Diyarbakır 1 Mayıs mitinginin son konuşmacısı ise KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan idi. Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, sözlerine kayyum zihniyetini yıktıklarını ifade ederek başladı.  Ceylan, “Siyaset yapmayın diyorlar. Toplumsal sorunlara dikkat çekmeyin diyorlar. Bizi bu yüzden ihraç ettiler. Bizi teslim alamadılar. Suç işlemedik. Vicdanımızla halkımızın içindeyiz. Başımız dik” dedi.

m15.jpg

“Yaptıkları hukuksuzluk, ahlaksızlık ve vicdansızlıktır”

24 Haziran seçimlerinde KHK’lı milletvekillerinin seçilmesine rağmen, 31 Mart seçimlerinde KHK’lı oldukları gerekçesiyle haklarının ellerinden alındığını belirten Ceylan, haksızlıklara, hukuksuzluklara boyun eğmediklerini söyledi. Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP kadınlara ve gençlere sahip çıktığı gibi, ihraç edilenlere de sahip çıktı. Seçim süreci yaşanmadı. ‘Siz susun, polis konuşur’ süreci yaşadık. Bununla birlikte Amed halkı, Bağlar halkı yüksek bir oranla bizi seçti. Halkımıza minnettarız. Halkımızın onuruna sahip çıkacağız. Kayyum zihniyeti, talan politikalarıyla yalan ve hileyle halkımızın iradesini gasp ettiler. Yaptıkları hukuksuzluk, ahlaksızlık ve vicdansızlıktır. Bunu kabul etmeyeceğiz. Buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Kürdistan’da kayyum zihniyeti kaybettiği için, batıda kaybettikleri için bunun intikamını almaya çalıştılar. Mücadelemizle halkımızın iradesine sahip çıkacağız. YSK’nın bu kararına saygı duymayacağız.”

m18.jpg

 Miting, Çanda Biharê’den sanatçı Şerzad’ın sahne almasının ardından sona erdi.

my.jpg

Mitinge katılanlar sessiz bir şekilde alanı terk etti.

 

m20-001.jpg

Miting sonrası yürüyüş

Barış Anneleri miting alanından ayrıldıktan sonra bir süre Ofis semtinde yürüyüş yaptı. Yürüyüş esnasında kolluk güçleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Barış Anneleri, zırhlı araçlar, TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisi takip etti. Polis ablukasında yürüyen annelerin, “çocuklarımız ölüyor” haykırışlarına çevrede bulunan vatandaşlar alkış ve zılgıtlarla destek verdi.

m21-001.jpg

Polis, yürüyüş halinde olan annelerin önünü Ofis semti Sanat Sokağı girişinde kesti. Çevik kuvvet polisleri de Kalkan’lar ile anneleri çemberle aldı. Polis ile anneler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Bu esnada anneler arasında baygınlık geçirenler oldu. Bir süre gergin bekleyişin ardından kitle olaysız dağıldı.

m6-002.jpg

Haber: Ali Abbas Yılmaz

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.