116 STÖ: Öcalan özgür kalmalı

116 STÖ: Öcalan özgür kalmalı
Diyarbakır'da faaliyet yürüten 116 sivil toplum örgütü, Abdullah Öcalan'ın yürütülen diyalog sürecinde daha aktif rol alabilmesi için özgür kalması gerektiğini açıkladı.

DİYARBAKIR - Türkiye geneli 127 aydın, sanatçı, siyasetçi, akademisyen, insan hakları savunucusu, hukukçu ve gazetecinin 15 Şubat günü açıkladıkları "Öcalan'a Özgürlük Deklarasyonu" ve başlattıkları imza kampanyasına destek vermek amacıyla Diyarbakır'da bulunan 116 sivil toplum örgütü bir açıklama yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılan açıklamaya, aralarında dernekler, işçi ve memur sendikaları, meslek odaları, kadın örgütleri, yurttaş dernekleri, engelli örgütleri ve işveren kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı çok sayıda kişi katıldı. 116 STÖ adına açıklamayı okuyan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, bu açıklamayı Diyarbakır'da bulunan ve toplumun önemli bir kesiminin temsil edildiği kuruluşlar adına yaptıklarını söyledi.

“Çözüm süreci rahatlama yarattı”

Tarihi bir süreçten geçen Türkiye'de özgürlükçü ve eşitlikçi fikirlerin ve insan haklarına dayanan demokratik siyasetin egemen olduğu bir yaşamı inşa etmenin bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Bilici, "Türkiye'nin tarihsel geçmişinde ciddi bir demokrasi eksikliği ve onun yarattığı olumsuz sonuçlar olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın başından itibaren devlet ile PKK arasında yürütülen görüşmeler sonrası gündeme gelen demokratik çözüm süreci, başta bölgemizde olmak üzere Türkiye genelinde önemli bir rahatlama ve sorunların çözümüne dönük büyük bir umut yaratmıştı. Ancak, geride bıraktığımız bir yılda diyalog süreci ve barış görüşmeleri istenilen düzeyde bir sonucu ortaya çıkarmamıştır" dedi.

“Barış için Öcalan özgür kalmalı”

"Baskıcı zihniyetler her ne kadar dirense de, Türkiye toplumu tarihinin derin günahlarıyla bir bir yüzleşmek zorundadır" diyen Bilici, şunları kaydetti:

"Bu toprakların katliamlar ve savaşlarla yazılan tarihini barış ve demokrasi ile yeniden yazmanın vakti gelmiştir. Bu nedenle geçmişten bugüne toplumun geneline hakim olan sosyal, siyasal, ekonomik tüm geriliklerin ve antidemokratik uygulamaların ancak demokratikleşme ve eşitlikçi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü esas alan bir toplumsal sözleşme ile son bulacağına inanıyoruz. Bunun için; öncelikle Türkiye'de onurlu bir barışın ve demokratik çözümün mimarlarından olan Sayın Abdullah Öcalan'ın yürütülen diyalog sürecinde daha aktif rol alabilmesi için özgür kalması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, Öcalan'ın özgürlüğüyle birlikte, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalar nedeniyle özgürlüklerinden mahrum bırakılarak cezaevlerinde tutulan tüm siyasi tutuklu/hükümlülerin de özgürlüğüne kavuşması gerektiğini düşünüyoruz.”

Bilici ayrıca, Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgür kalması için 127 aydın, sanatçı, siyasetçi, akademisyen, insan hakları savunucusu, hukukçu ve gazetecinin başlattığı imza kampanyasını desteklediklerini sözlerine ekledi. 

116-sto,-ocalan-ozgur-kalmali---(2).jpg

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.