2 ayda bu hale geldi!

2 ayda bu hale geldi!

Diyarbakır’da trilyonlarla para harcanarak yapılan ve açılışını 2 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Sur İlçesi’ndeki Melikahmet Caddesindeki yollar dökülüyor.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Melikahmet Caddesi’nde altı ayı aşkın bir süre sonra biten sokak sağlıklaştırma çalışmaları geç de olsa tamamlanmış ve cadde esnafının aylarca süren sıkıntılı bekleyişi sona ermişti.

Özel Haber: Ali Abbas Yılmaz

Açılışı 17 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen Melikahmet caddesinde, aradan bir ay geçmeden taşlar yerinden oynamaya başladı. İki aylık süre içinde yolun büyük bir kısmında taşlar yerinden çıktı ve yolda çöküntüler meydana geldi.

Melikahmet caddesi esnafları ve caddeyi kullanan sürücüler bozuk yollardan şikayetçi. Bizde konuyu araştırmak üzere Melikahmet Caddesine giderek vatandaşlarla konuştuk.

‘Her şey müteahhitlerin insafına bırakıldı’

Cadde esnaflarından Harun Harman, denetimsizlikten yakındı. Harun, şunları söyledi: “Bu caddeyi yeniden yaptılar ama bir ay içinde taşlar domino taşı gibi yerinden oynuyor. Ben aynı zamanda inşaat işi yapıyordum; alçı çekiyoruz ve 10 defa mühendis gelir yaptığımız işi denetlerdi. Burada bir cadde sil baştan yapıldı ama buradaki işin kalitesini kontrol eden bir denetmen yok. Her şey müteahhitlerin insafına bırakılırsa işte bir ayda taşlar yerinden oynar, kırılır dökülür ve yapılan iş heba olur. Yazıktır, günahtır buraya aylarca emek verildi, para harcandı, bu işin sonu böyle olmamalıydı. Aydınlatma direkleri dikilmiş ama sert bir rüzgârda direkler devriliyor. Bakın yol boyu çökmeler var, taşlar yola saçılmış arabalara zarar veriyor. Yetkililer bunları görsün, bu işi böyle çürük yapanlardan bunun hesabını sorsun.”

‘Yoldaki taşlar kimi kırılmış, kimi yerinden çıkmış’

Melikahmet’in genç esnaflarından Uğur Kızılboğa, caddedeki yolda yaşanan sorunlara ilişkin şunları ifade etti: “Aradan bir ay ancak geçti ama kaldırım taşları yerinden oynuyor. Yoldaki taşlar kimi kırılmış, kimi yerinden çıkmış. Yoldan geçen araçlar için taşlar büyük sıkıntı. Lastiği patlayan, kaza tehlikesi geçiren araçlar oldu. Her gün bu sıkıntılar giderek artıyor, çünkü yoldaki bozulma da gün geçtikçe daha da artıyor. Yağmur suyu için tahliye borularını kaldırımın altına döşemediler ve çatıdaki yağmur suları kaldırımın üzerinden akmak zorunda bırakılmış. Kapının önünde tezgâhımız var ve kaldırımın üzerinden akan su tezgâhtaki ürünlerimize zarar veriyor. İki üç gün önce şiddetli bir rüzgâr esti ve sokaktaki aydınlatma direkleri devrildi.”

‘Yol çökmüş, taşlar yerinden çıkmış’

30 yıldır Sur’da esnaflık yapan Kasım Doğan, yağışlarla birlikte yolların bozulduğunu söyledi. Doğan “ Bir ay oldu ama yol baştan sona bozulmuş. Birkaç haftadır yağmur yağdı ve yağmurdan sonra yollar bu hale geldi. Yol çökmüş, taşlar yerinden çıkmış. Kaldırımlarda pek bir sıkıntı yok, kepenkler iyi ama yol berbat” diye konuştu.

‘Bir ay içinde yoldaki taşların bu hale gelmesi normal midir?’

Melikahmet’in en eski esnaflarından Ali Haydar Canlı, denetimsizlikten ve malzeme eksikliğinden şikâyetçi oldu. Canlı, şöyle konuştu: “Diyarbakır Ticaret odasına 961’den bu yana birinci sınıf tüccar olarak kayıtlıyım. Bu yollar kısa zamanda bozuldu, çünkü müteahhit malzemeden kaçmış, kum üzerine şerbet dökülmüş ve taşlar döşenmiş, çimento katılmamış. Malzeme eksik verildiği için şimdi bütün taşlar yerinden oynuyor. Dükkânın damlarına da çimento döktüler ama 9 torba çimento yerine 4 torba çimento kattılar ve şimdi duvarlarımızdan kum geliyor, sıvalarımız dökülüyor. Bu işin kontrolü kimdeyse gelip müteahhidi kontrol etmeli, işin eksiği, aksaklığı var mı yok mu denetlemeliydi. Yoldaki taşlar yerinden çıkmış arabalar geçince zarar veriyor. Ağaç dikmişler ağaçları esnaf sulamazsa su veren yok. Esnafız ve burada olup biten her şeye tanık oluyoruz; bir minibüs taşlardan dolayı az kalsın kaza yapıyordu. Şoför minibüsten inip taşı kaldırdı ve belediyenin temizlik görevlileri de gelip taşı götürdü. Yani, buraya yetkili biri gelip de bu yol neden böyle oldu, taşlar neden yerinden çıkıyor, bu yolun hali nedir diye soran yok. Yetkililerin buraya gelip bu yoldaki sorunları kendi gözleriyle görmelerini istiyorum. Bir ay içinde yoldaki taşların bu hale gelmesi normal midir? Melikahmet Caddesinde yapılan sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yerinde denetlenmesi çağrısında bulunuyorum. Yetkili her kim ise gelsin burayı denetlesin ve ihmali olanlardan bunun hesabını sorsun. Allah devletimizin eksiliğini vermesin. Diyarbakır Valimiz memleketin Valisidir. Belediye Başkanları memlekete hizmet ediyorlar. Hizmetlerinden dolayı devletime, milletime teşekkür ediyorum.”

Bir ayda bu haldeyse bir yılda neler olur?

Taksi şoförü Erdoğan Kardaş, ise araçların kaza tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtek, “Bir ay olmuş ama taşlar kendi kendine kalkıyor. Geçenlerde yolda yerinden çıkan taş arabamın altına değdi. Yine, lastiği patlayan, kaza yapan araçlar oldu. Bir ayda eğer bu yoldaki taşlar bu vaziyette ise bir yılda burada neler olur artık bilmiyoruz” diye konuştu.