‘70 burç restore edildi, 347 yapıda çalışmalar sürüyor’

‘70 burç restore edildi, 347 yapıda çalışmalar sürüyor’
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Surlarda başlatılan restorasyon çalışmalarında, 98 burcun 70'inde çalışmaların tamamladığını duyurdu.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Surlarda başlatılan restorasyon çalışmalarında, 98 burcun 70'inde çalışmaların tamamladığını duyurdu. Sur içi bölgesinde ise tarihi mimariye uygun 347 yapıda restorasyon çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 101 burçtan 98'i ayakta kalan surlarda 3 yıl önce restorasyon çalışmaları başlattı. Yapılan kazılarda birçok tarihi eser ve yapı gün yüzüne çıkarılıp Diyarbakır Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.

surlardsa-restorasyon-7.jpeg'Her bir burca farklı fonksiyon verilecek'

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, yapılan çalışmaları inceleyerek teknik personelden bilgi aldı. ‘Surlarda Diriliş’ mottosuyla yapılan çalışmaların Cumhuriyet tarihinin en büyük restorasyon süreçlerinden biri olduğuna dikkat çeken Çiftçi, şunları söyledi;

“8 etapla restorasyon süreçleri devam ediyor. Bir kısımda yüzde 80, başka bir kısımda yüzde 85 seviyelerine gelmiş durumdayız. Önümüzdeki yıl etapların tamamını bitirmeyi düşünüyoruz. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş, Diyarbakır ve Türkiye'deki en kadim eserlerden birisidir. Burası 101 burçtan oluşuyor. Fakat günümüze kadar 98 burç ayakta kalabilmiş.

surlardsa-restorasyon-2.jpeg

Daha önce de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 17 burcun ihaleleri yapılmıştı. Bu 98 burçtan 70'inin restorasyon süreçleri tamamlanmış oldu. Yapılan çalışmaların hepsi orijinaline uygun ve koruma kurullarından izin alınarak yapılıyor. İçerisindeki burçların işlev kazanması noktasında da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla bir çalışma içerisindeyiz. Her bir burca farklı bir fonksiyon verilecek. Diyarbakır'ın hem turizmine hem de ticaretine yön verecek şekilde çalışmalar içerisindeyiz"

surlardsa-restorasyon-5.jpeg

'347 yapının restorasyonu devam ediyor'

Sur içi bölgesinde Diyarbakır'ın tarihi mimarisine uygun 347 yapıda restorasyon çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çiftçi, şunları belirtti:

"Yine surların hem içerisinde hem dışında hem de bitişiğinde yapılan kaçak yapıların ortadan kaldırılması noktasında bir çalışma yapıldı. Benusen Mahallesi başta olmak üzere surları işgal eden tüm evlerin kamulaştırılarak yıkılması sağlandı. Restorasyon çalışmalarının bitiminde surların aydınlatılmasıyla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Rahatlıkla her yerden görülebilecek ve ihtişamını ortaya çıkaracak bir çalışma devam ediyor." (Büyükşehir Basın)

Kaynak:Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.