"Açlık sınırını 24 bine dayandı"

"Açlık sınırını 24 bine dayandı"
Büro Emekçiler Sendikası Araştırma Merkezi (BES -AR), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

TİGRİS HABER - BES-AR verilerine göre dört kişilik memur bir ailenin 2024 Nisan ayında sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 24 bin 454 lira olarak açıkladı. Yine verilere göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 29 bin 003 lira oldu.

Yoksulluk sınırı 66 bine yaklaştı

BES-AR, konuya dair yaptığı açıklamada “Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası Yoksulluk Sınırı 65 bin 901 lira olmuştur” diye belirtti

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Kamuda bekâr, çocuğu olmayan bir kamu emekçisi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 30 bin 715 lira ücret ile 29 bin 003 lira olan yaşam maliyetinin birazcık üzerinde maaş alarak hayatını idame ettirebilmektedir. 2024 yılında da 17 bin 002 lira alan asgari ücretli 24 bin 454 lira olan açlık sınırının çok altında ücret alarak sadece karnını doyurabilmektedir.

* Sağlıklı beslenmenin maliyeti günlük 761 lirayı geçti

* 2024 yılında da asgari ücret açlık sınırının altında kaldı

* Büyük şehirlerde kamu emekçileri, barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının yüzde 75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.