Ak Parti’li Ensarioğlu projelerini açıkladı

Ak Parti’li Ensarioğlu projelerini açıkladı
Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu: “Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ni Geçmişle Yüzleşme, İnsan Hakları Ve Demokrasi Müzesi yapacağız”

 “Göreve geldiğimizde ilk işimiz kırklar dağı’nda yapılan konutları yıkacağız” 

 “Diyarbakır - Erbil arasında tren hattı yapılacak”

Ünal Akın

Diyarbakır- AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı M. Galip Ensarioğlu, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için projelerini açıkladı.
AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı M. Galip Ensarioğlu, projelerini düzenlediği toplantıyla tanıttı. Bir otelde düzenlenen proje tanıtım toplantısına, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, Mehmet Hamzaoğlulları, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Yenişehir Belediye Başkan adayı Sebgatullah Seydaoğlu, Sur Belediye Başkan adayı Abdurrahman Kurt, Bağlar Belediye Başkan adayı Aladdin Parlak, Kayapınar Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Zülküf Güneli ile partililer katıldı. Projelerini slayt gösterisiyle tanıtan Ensarioğlu, Diyarbakır’ın 100 yıllık tahribatını ortadan kaldıracaklarını söyledi. Diyarbakır için hazırladığı 9 ana projeyi bir ayda tasarladıklarını ifade eden Ensarioğlu, projeleri hayata geçirmek için seçim ve çözüm sürecinin bir fırsat olduğunu dile getirdi. Ensarioğlu, “Bu 100 yıllık tahribat, geri bırakılmışlık kısa zamanda nasıl telafi edilir, neler yapmalıyız konularını tartışacağız. Bu yerel seçimler ve çözüm süreci bizler için bir umut ve bir fırsat oldu. Bu fırsatı yatırımlarla taçlandırabilirsek, yerel seçimleri bu fırsatı değerlendirip, neler yapılmalı konuları düşünüp tartıştık. Açıklayacağımız projeleri bir ayda tasarladık. Diyarbakır’ın yüz yıllık sorunları bu kadar kısa sürede tasarlanıp, çözülecek sorunlar değildir. Ülkemiz son 30 yıldır şiddet ve tahribat ortamını yaşarken, diğer taraftan çeşitli sivil toplum kuruluşları her zaman Diyarbakır’ın sorunları nelerdir ve o sorunlara çözüm önerilerini tartıştı. 30 yıl boyunca acılar yaşarken, sorunlarımızı çözmek için uğraş veriyorduk. Yerel seçimlere giderken huzurlu bir şekilde geçmesi hepimizin dileğidir. Bu kentin huzuru hepimizin öncelikleri arasında yer alıyor. Yakaladığımız bu barış ortamını koruyabilmek hepimizin önemli vazifesidir. Buna çok büyük hassasiyet gösteriyoruz. Çatışmaların yaşanmadığı bir ortamda ilk kez seçime gidiyoruz. Hazırladığımız projelerin arkasında olacağız. Bu projelerle Diyarbakır’ın 100 yıldır yaşadığı tahribatı ortadan kaldıracağız” dedi.

akp-proje-2.jpg

“KIRKLAR DAĞI’NDA NEVRUZ ALANI”
Ensarioğlu, projeleri arasında yer alan Suriçi bölgesinin kentsel dönüşüm, Kırklar Dağı ve Dicle Vadisi projesini hazırladığı slaytla tanıtarak, Kırklar Dağı’nda Nevruz alanı yapacaklarını anlattı. Ensarioğlu, “Suriçi’nde tarihi dokuyu tehdit eden 5 bine yakın yapı var. Bu yapıların tamamı 5 yılda kentsel dönüşüme tabi tutulacak ve bunların yerine Diyarbakır evleri diye tabir ettiğimiz, inşa edilip fonksiyon kazandırılacak.Kırklar Dağı için ayrı bir projemiz var. Göreve geldiğimizde ilk işimiz Kırklar Dağı’nda yapılan konutları yıkacağız. Yıkarken hiçbir kesimi de mağdur etmeyeceğiz.Kırklar Dağı’nda hazırladığımız projede Nevruz alanı da buluyor. Kentsel dönüşümü Diyarbakır’da mutlaka gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“DİYAR KULE PROJESİ”
Diyarbakır için hazırladığı çarpıcı projeleri arasında yer alan Diyar Kule’yi tanıtan Ensarioğlu, diğer projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi: 
“Yaşlılar evde temizlik hizmetinden yararlanacak. Her hastanenin yanında kente hastası olanlar için kalacak şefkat evleri olacak. Her semtte çalışan kadınlara kreş desteği verilecek. Gençlik merkezleri yapacağız. Büyük projeleri referandumla halka soracağız. Her merkezi ilçede bir takım mimari yapılar yapılacak. Projelerim arasında Diyar kule de yapılacak. Bu kulede özellikle Diyarbakır’ı üstten dönerek seyredeceği bir yer olacak.Bu kulenin uygulanacak yeri halkla birlikte karar vereceğiz. Şehrin birkaç bölgesine katlı otopark yaptıracağız.Otoparklardan birini de semt pazarı yapacağız. Yine kentin ulaşım sorunlarını çözmek amacıyla şehir içi ve ilçeler arası raylı sistem oluşturacağız. Raylı sistemde Diyarbakır - Ergani arasında her 5 kilometrede duraklar kuracağız. Diyarbakır E Tipi Cezaevi askeri darbeden sonra insanlık suçu açısında dünyanın sayılı sembol mekanları arasına girmiştir. İnsanlığa saygımızın bir gereği olarak, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ni geçmişle yüzleşme, insan hakları ve demokrasi müzesi yapacağız. Aslında belediye görev alanına girmeyen bir projemiz var. Diyarbakır Erbil arasında tren yapılacak. Irak Erbil yönetimiyle de görüşmeler yapılacak bu konuda. Yaklaşık maliyeti 2.7 milyar dolarlık bu projenin finans kaynağı hazır. Bu trenlerle yük ve yolcu taşımacılığı için.”
 

akp-proje-3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.