ATK: Şahin Öner'i polis aracı öldürdü

ATK: Şahin Öner'i polis aracı öldürdü
Adli Tıp Kurumu’nun, Şahin Öner’in ölümü ile ilgili hazırladığı ikinci raporda, "Zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklenmesi ile meydana gelmiş olduğunun kabulü gerektiği oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.

DİYARBAKIR - PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye'ye getirilmesinin yıldönümünü protesto etmek amacıyla 10 Şubat 2013'te Yenişehir'in Şehitlik Semti'nde düzenlenen eyleme polisin müdahalesi sırasında zırhlı aracın ezerek katlettiği Şahin Öner'e ilişkin soruşturmayı yürüten TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Başsavcılığı, "görevsizlik" kararı vererek dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Cumhuriyet Savcısı Şaban Özdemir'in verdiği kararda, Adli Tıp Kurumu'nun geçtiğimiz ay hazırladığı raporu esas alınırken, raporda "Maktulün ölümünün zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklemesi ile meydana gelmiş olduğunun tespit edildiği, bu itibarla da taksirle ölüme sebep olma suçunun işlendiği anlaşılmıştır" denildi.

Savcılık, olaya müdahale eden Shortland 75 kodlu zırhlı araç şoförü hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçu açısından soruşturma yetkisinin bulunmadığına hükmederek, dosyayı Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.  Bu arada savcı kararın altına ilginç bir not da ekledi. Notta Öner'in "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işleme, 2911 sayılı yasaya muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme suçlarından ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir" denildi.

ATK ikinci rapor hazırladı

Öner hakkında Adli Tıp Kurumu ikinci raporunu hazırladı. Raporda, yapılan otopsi sonucunda kemik kırıkları ile birlikte iç organ yaralanmasından dolayı gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği yönünde görüş bildirildi. Öner'in ölümüne ilişkin ayrıca, "Kişinin ölümüne neden olan travmatik değişimlerin bomba patlamasının basın etkisine bağlık meydana gelebileceği, ancak adli dosya kapsamında olay yerinde bu tür bir bomba kullanıldığına dair herhangi bir bulgu tanımlanmadığı, olay yeri inceleme raporunda da tespit edilmediğinden; kişinin ölümünün görgü tanıklarının ifadelerinde belirtildiği şekilde zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklenmesi ile meydana gelmiş olduğunun kabulü gerektiği oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.

“Sorumlular hakkında dava açılmalı”

ATK'nin raporunu değerlendiren İHD Hukuk Komisyonu üyesi avukat Rehşan Bataray, hazırlanan ilk rapor kendi içinde birçok çelişkiyi barındırdığını söyledi. Bataray, "Bu rapora itirazlarımız sonucunda Savcılık dosyayı tekrar incelenmek ve çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp Kurumuna gönderdi. Adli Tıp Kurumunun düzenlemiş olduğu ek rapor sonucunda, Şahin Öner'in zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklemesi ile meydana gelmiş olduğu tespit edilmiştir" dedi.

 "Görevsizlik kararında suç, taksirle ölüme neden olma olarak nitelendirilmiş, oysa tanık ifadeleri ve dosyadaki diğer deliller, olayın kasıtlı bir şekilde işlendiğini göstermektedir" diyen Bataray, bu yönü ile eksik, ancak kendileri ve ailesi açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Bataray, "Soruşturmanın bundan sonra ivedilikle yürütülmesi ve sorumluların tümü hakkında kamu davası açılmasını umuyoruz" dedi.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.