Babasının hatırası onu 89 yaşında hapse düşürdü.

Babasının hatırası onu 89 yaşında hapse düşürdü.
Ömrünün son demlerini yaşayan Halit dede Türkiye’nin en yaşlı hükümlüsü.

Kulp’ta babasından kalma eski bir silahı bulundurduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarpıtılan 89 yaşındaki Türkiye’nin en yaşlı hükümlüsü Halit Tekin, cezaevi revirinde ölüme mahkum edildi.

Diyarbakır- Bir hatıra uğruna tutuklanan ve  Türkiye”nin en yaşlı mahkumu olan dedesinin serbest bırakılmasını isteyen torunu Arzu Karaman, “Dedemin sol akciğeri iflas etmiş durumda, iki kez kalp ameliyatı oldu. Dedemin tabut içinde cezaevinden çıkmasını istemiyorum” dedi. 

AKP hükümeti, 2008 yılında eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’a verilen 2 yıllık ev hapsine gerekçe olarak gösterdiği “yaşlılığı” söz konusu Kürtler ve muhalifler olunca gerekçe olarak görmüyor. 6 Nisan 2006'da çıkarılan 5485 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda yapılan değişiklik ile “Kadın veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin mahkûm oldukları 6 ay, 70 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 1 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişilerin ise mahkum oldukları 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasının mahkeme kararıyla konutunda çektirilmesine olanak sağlar” şeklindeki kanun değişikliğine rağmen 89 yaşındaki Türkiye’nin en yaşlı hükümlüsü Halit Tekin tahliye edilmiyor. 6 ay önce Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki evinde son günlerini yaşayan Halit Tekin, evinde babasından kalma eski bir silah gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. 3 ay sonra yeniden evine yapılan baskın ile tutuklanan ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne bulunan Tekin’i n kimlikteki yaşı 89 iken, daha sonra yapılan kemik testinde 91 yaşında olduğu tespit edilmesine rağmen tutukluluğuna devam edildi.

Halit dede revirde kalıyor

Türkiye’nin en yaşlı hükümlüsü unvanına da sahip olan Tekin’e verilen 4 yıl 6 ay hapis cezasına itirazlar yapılmasına rağmen serbest bırakılması sağlanamadı. Çifte standardın uygulandığı Türk adalet sistemi Tekin’i serbest bırakmamakta kararlı iken, Erbakan’ın cezaevine girmemesi için çıkarılan bu yasanın uygulanmaması ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Dedesinin cezaevi koşullarında daha fazla yaşayamayacağını belirten Tekin’in torunu Arzu Karaman, bu uygulama karşısında hala hayretler içinde olduklarını söyledi. Dedesinin kimlikteki yaşının 89, daha sonra yapılan kemik testlerinde 91 yaşında olduğunun tespit edilmesine rağmen serbest bırakılmadığını kaydeden Karaman, “Dedemin evine yapılan baskında babasından kalan eski bir silahtan dolayı gözaltına alındı. 3 ay önce tutuklandı. Sağlık sorunlar çok ağır durumda. Biz dedem için rapor alınmasını istedik ancak hiçbir şekilde bize rapor verilmedi” dedi. 

halitdede-2.jpg

halitdede-3.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.