Bakan Eker: " Olan bitenlerin arkasında çözüm sürecini engelleme çabası var”

Bakan Eker: " Olan bitenlerin arkasında çözüm sürecini engelleme çabası var”
"Türkiye'yi karıştırmak istiyorlar. Başbakanımızı hedef seçip, onun şahsında hükümeti ve o hükümetin şahsında da Türkiye Cumhuriyeti'ni zayıf düşürmek, ekonomik olarak çökertmeye çalışmak, tasarladığı projeleri engelleme çabası var"

DİYARBAKIR - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Geçen Haziran ayında da,  Aralık'ta da olan bitenlerin arkasında çözüm sürecini engelleme çabası var. İşin esası o başka bir şey değil" dedi.

Diyarbakır'da bulunan Bakan Eker, beraberinde Vali Mustafa Cahit Kıraç ile GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma Eğitim Merkezi'nde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nca  (TKDK) alınan 30 traktörün üreticilere teslim törenine katıldı. Eker, burada yaptığı konuşmada, herkesin canını acıtan, yüreğini yakan ve Türkiye'de kanın akmasına vesile olan meseleyi, kardeşliği geliştirip, uzlaşma sağlamak suretiyle çözmenin en büyük hedefleri olduğunu söyledi. Uygulamaya geçirdikleri çözüm sürecinin bir yılda güzel bir aşamaya geldiğini, bu sayede kan akmadığını vurgulayan Eker, sağlanan

"Gerisinde ne olup olmadığını siz daha iyi biliyorsunuz"

Bakan Eker, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşların Gezi eylemi sürecini de herkesten önce anladığını dile getirerek, "17 Aralık sürecinde olan biteni de siz herkesten daha iyi anlıyorsunuz. Çünkü bu topraklarda yaşayanlar herkesten daha fazla acı çekti, yüreği yandı. Gerisinde ne olup olmadığını siz daha iyi biliyorsunuz" dedi.

Herkesin sürece sahip çıkması gerektiğini belirten Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Belki bundan sonraki günlerde de yeni projeler konulacağına da hazırlıklı olmamız lazım, şaşırmamamız lazım. Türkiye'nin Kürt sorununu çözmesi sadece iç barışın sağlanması ile sonuçlanmıyor. Bütün Ortadoğu komşularımızı ilgilendiriyor. Bu neredeyse 100 yılık meseledir. Bugüne kadar kimse bu sorunu köklü ve kalıcı bir şekilde barışla çözme iradesini ortaya koymamış.

Çünkü bu kolay bir iş değildir. Bu sorunu göğüslemek, bunun getirebileceği tehlikeleri göğüslemek her baba yiğidin harcı değildir. Ama sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bu iradeyi ortaya koydu, bu yüzden de hedef haline geldi. Çözüm sürecinin sonuna kadar da arkasında duruyor."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.