1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Baro Başkanı Aydın: Gizlilik kararı şüphelerimizi artırıyor
Baro Başkanı Aydın: Gizlilik kararı şüphelerimizi artırıyor

Baro Başkanı Aydın: Gizlilik kararı şüphelerimizi artırıyor

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, önceki gece bir kavgayı ayırmaya çalışırken öldürülen Avukat Armanç Arkaş’ın dosyasına gizlilik kararı getirilmesine tepki gösterdi. Aydın, “Dosyaya kısıtlama kararı verilmesi şüphelerimizi artırıyor” dedi.

A+A-

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde önceki gece Mahabad Bulvarı (75 Metrelik Yol) üzerinde bulunan bir kafede iki grup arasında bilinmeyen bir nedenle çıkan silahlı kavgada grubu ayırmaya çalışan Diyarbakır Barosu avukatlarından Armanç Arkaş (28), başından aldığı kurşunla yaşamına yitirmişti.

cihan-aydin.jpeg

 Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, bireysel silahlanmanın, sorunları konuşarak çözme kültürüne sahip olan Kürt toplumunda da yaygınlaştığına dikkat çekerek, “Bir kez daha şiddet kültürünün kurbanı olduk. Bir kez daha bireysel silahlanmanın kurbanı olduk. Eskiden çok daha derin sorunlarını bile konuşarak çözme potansiyeli ve kültürüne sahip olan Kürt toplumu; bu kültürünü terk ederek artık küçük tartışmaları bile silahla ve şiddetle çözmeye meyil etti” ifadelerine yer verdi.

Çelişkiler mevcut

 Baro, açıklamasında; Armanç’ı kaybetmenin büyük acısını yaşadıklarını belirterek, dosyanın avukatlardan gizlendiği vurgulandı. Dosyanın avukatlardan gizlenmesine anlam vermediklerini belirten baro, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Fail tutuklandı. Ama soruşturma dosyası her zaman olduğu gibi garip ve anlaşılmaz bir şekilde avukatlardan gizlendi. Bu ölüm, eğer bir ‘dost kurşunu’ ile kazara gerçekleşmişse, dosya neden avukatlardan gizlenir, anlamış değiliz. Öldürülen bir avukat, dosya avukatlardan gizlenirken basına alelacele bazı bilgiler servis edilmekten geri durulmadı. Şu ana kadar ulaştığımız bilgiler, görgü tanığı ifadelerinde de bazı çelişkiler mevcut. Soruşturmadaki bazı kör noktaların olduğunu, bu noktaların tüm yönleriyle açığa çıkması için mücadele edeceğiz. Dosyada kısıtlama/gizlilik kararı verilmesi üzerine, dosyada gizlilik kapsamı dışında kalan şüpheli ve görgü tanıklarının ifadeleri tarafımıza verilmesini talep ettik ve kısıtlılık kapsamı dışında kalan bazı belgeler bize verildi.

 Komisyon kurulacak

İlk incelemede beyanlar arasında dikkat çekici bazı çelişkiler gözlenmiştir. Olay yerini gören işyeri veya Mobbese kamera görüntülerinin olup olmadığını, varsa toplanıp toplanmadığını bilmiyoruz. Çünkü soruşturma dosyası bizden gizlendi. Diyarbakır Barosu bu olayın tarafı ve takipçisidir. Baromuzca bu olaya ilişkin bir komisyon kurulacak ve olayın bütün yönleriyle açığa çıkması için elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.”

 Silahlanmaya karşı kampanya

Baronun bireysel silahlanmaya karşı bir kampanyanın hazırlığı içinde olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında şöyle denildi: “Diyarbakır Barosu olarak bu kahredici olaydan hareketle, bireysel silahlanmanın önlenmesi konusunda bir kampanya başlatmayı da planladığımızı bu vesile ile kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Olayla ilgili olarak yeni bilgiler elimize ulaştığında paylaşmaya devam edeceğiz.”

Garip bir karar

Gizlilik kararına ilişkin Tigris Haber’e konuşan Aydın, “Kısıtlama kararının gerekçesi makul değil. Buna bir anlam veremedik. Basit bir olaysa neden kısıtlama kararı verilir. Bu durum şüphelerimizi artırıyor ve endişelendiriyor. Soruşturmanın selameti aç ısından bir anlam verebilirsiniz ancak şüpheli olaydan sonra teslim oluyor ve kaza olduğunu söylüyor. Böylesi bir durumda neden gizlilik kararı verilir. Acaba birileri mi korunuyor. Bu garip kararı anlamış değiliz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.