Barolardan İstanbul Sözleşmesi için ortak açıklama

Barolardan İstanbul Sözleşmesi için ortak açıklama

Barolar ortak bir açıklama ile İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümünde sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler.

Türkiye’deki barolar İstanbul Sözleşmesi’nin 10.’uncu yıldönümünde yayınladıkları ortak açıklama ile İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini dile getirdiler.

Baroların ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Sözleşmesi’nin 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılmasının ve Türkiye tarafından ilk imzacı olarak imzalanmasının 10. Yıldönümünde, Sözleşmeden 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilmenin; hukuka, anayasaya ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu bir kez daha beyan ediyoruz. Kadına karşı şiddeti toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığının bir sonucu olarak gören; kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlali olarak kabul eden İstanbul Sözleşmesi’nin tüm hükümleriyle etkin uygulanması taleplerimizi yükselttiğimiz bir dönemde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden üstelik “hukuka aykırı bir şekilde” çekilmesi kabul edilemez. Devletin görevi bireylerin haklarını korumak, eşitsizliği ve ayrımcılığı ortadan kaldırarak şiddetsiz bir ortam ve yaşam hakkı sağlamaktır.

Biz aşağıda imzası olan baro başkanları olarak; kadınları korumasız bırakacak çekilme kararının geri alınması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

barolar.png

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi, hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.” (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.