Baysal: Süreç realist politikalarla yönetilmeli

Baysal: Süreç realist politikalarla yönetilmeli

Diyarbakır İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Burç Baysal, döviz kurları ve enflasyon artışı ile ilgili açıklama yaptı. Baysal: “Döviz kurları ve enflasyon artışı durdurulmalı, karar vericiler daha realist çözümler üretmelidirler” dedi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Burç Baysal, enflasyon artışına dikkat çeken bir açıklama yaparak döviz artışıyla birlikte hammadde ve girdi maliyetlerindeki artışla üretimin durma noktasına geldiğini söyledi.

Baysal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaşanan döviz artışıyla birlikte hammadde ve girdi maliyetlerindeki artışla üretim durma noktasına gelmiş, ekonomi piyasası çok ciddi bir kriz ile karşı karşıya gelmiştir. Yerel para birimindeki aşırı değer kaybı enflasyonu arttırmakta, iç ve dış pazarda daralmaya neden olmaktadır.

“Bütün toplum etkileniyor”

Öngörülebilir makul bir enflasyon, ekonomiler için sorun sayılmayabilir. Ancak fiyat artışlarının yüksek oranlara ulaşması ve kurların tahmin edilebilir olmaktan çıkması ticari yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Son zamanlarda ekonomi piyasasında yaşanan hızlı dalgalanmalar sadece iş camiasını etkilemekle kalmamakta, bütün toplumu etkilemektedir.

Döviz ve enflasyon yükselişi durdurulmalı

Serbest piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, dövizdeki hızlı tırmanış ve enflasyon artışı devam etmektedir. Bütün bu duruma müdahale etmesi gereken Merkez Bankasının son zamanlarda peş peşe aldığı faiz indirim kararları beklenen etkiyi yaratamamaktadır. Yaşanmakta olan bütün bu gelişmeleri biz Diyarbakır İş Konseyi üyeleri olarak büyük bir endişe ile izlemekteyiz.  Gerek siyasi otoritelerin, gerekse de bu konuda en yetkili merci olan Merkez Bankasının bu süreci daha realist politikalarla yönetmesi gerektiğine inanmaktayız.  Piyasalardaki hızlı ve dengesiz dalgalanmaların yanı sıra enflasyonun önlenmesi konularında bütün yetkili kurumları daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

 

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi