BDP, Belediye Sayısını 102'ye Çıkardı

BDP, Belediye Sayısını 102'ye Çıkardı
22 vilayette aday gösteren BDP, gayrı resmi sonuçlara göre 3'ü büyükşehir olmak üzere 11 il, 68 ilçe ve 23 beldede belediye başkanlığını kazandı.

Türkiye genelinde 22 vilayette aday gösteren Barış ve Demokrasi Partisi BDP gayrı resmi sonuçlara göre 3'ü büyükşehir olmak üzere 11 il, 68 ilçe ve 23 beldede belediye başkanlığını kazandı.


3 ÖNEMLİ KENTİ AK PARTİ'DEN ALDI

Doğu ve Güneydoğu’da hakimiyetini sürdüren BDP, elinde bulundurduğu belediyeleri korumanın yanı sıra Mardin Ağrı ve Bitlis gibi 3 önemli kenti AK Parti’den aldı. Ahmet Türk Mardin’de yüzde 52, Hüseyin Olan ise Bitlis’te yüzde 44 oyla başkan seçildi. Ağrı’da ise çekişmeli yarışı, oyların yeniden sayılması sonucunda BDP’li Sırrı Sakık kazandı. Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari,Iğdır, ve Tunceli  yine tercihini BDP’den yana kullandı. Van’da adeta BDP ‘tulum’ çıkardı. Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra bütün ilçe belediye başkanlıklarını BDP kazandı. Şanlıurfa’da partisinin oylarını 120 binden 222 bine çıkarmasına rağmen Osman Baydemir, yarışı önde tamamlayamadı. Muş ve Bingöl’de de seçmenler tercihlerini AK Parti’den yana kullandı. Türkiye’nin batısında BDP’nin kazandığı tek merkez ise Mersin’in Akdeniz ilçesi oldu.

BDP VE HDP OY ORANLARI

Türkiye genelinde  BDP yaklaşık yüzde 4,4, Batı’da seçime giren HDP ise yüzde 2 oy aldı. Bu durum, partinin kendisi için belirlediği çıtanın altına düştüğünü gösteriyor. Oylarını yüzde 8 seviyesine yükseltmeyi hedefleyen parti, yüzdesel olarak beklentilerin altında bir sonuçla karşılaştı. 2009’da yerel seçimler baz alındığında ise bir başarı söz konusu. 2009’daki yerel seçimlerde o gün siyasi hayatta var olan DTP yüzde 5.7 oranında oy almıştı. Bu kez alınan toplam oy yüzde 6,4 olarak kendini gösterdi. Kazanılan il belediye sayısı da 3 arttı. Büyükşehir Kanunu, Doğu ve Güneydoğu’da BDP’nin işini kolaylaştırdı. Büyükşehir statüsü kazanan Mardin ve Van BDP rengiyle boyandı. Son yerel seçimi yüzde 65 oyla kazanan BDP ‘kale’ olarak tanımladığı Diyarbakır’da bu kez yüzde 57’de kaldı. Galip Ensarioğlu ile halkın karşısına çıkan Ak Parti ise 2011 genel seçimlerinde aldığı yüzde 33’lük oy oranını 1 puan artırdı.

HÜDA-PAR  BEKLENTİLERİN ALTINDA

Seçimlere ilk kez katılan Hüda-Par ise beklentilerin altında kaldı. Halk arasında geçmişte ‘Hizbullah’ olarak isimlendirilen yapı, siyasetteki ilk sınavında Diyarbakır,Batman ve Şırnak gibi illerde beklendiği oranda sesini yükseltemedi. Hür Dava Partisi (Hüda-Par), Diyarbakır’da yaklaşık yüzde 4,5, Batman’da yüzde 8, Mardin’de yüzde 2, Bitlis’te yüzde 6 oy aldı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.