1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3.  Beyaz altın hasadına başlandı!
 Beyaz altın hasadına başlandı!

 Beyaz altın hasadına başlandı!

GÜNEYDOĞU'nun Çukurovası olarak bilinen Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde bu yılın ilk pamuk hasadı yapıldı.

A+A-

Rekolte ve kalite olarak geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 35'lik bir artışın yaşandığı ilçede pamuk üreticileri, taban fiyat olarak kilo başına 4 lira bekliyor. Daha önce 500 işçinin bir günde topladığı pamuğu, artık bir biçerdöver yaparken, makinelerle toplanan pamuğun verimi arttı.

Diyarbakır'ın ekilebilir en fazla araziye sahip Bismil ilçesinde, resmi kayıtlara göre 280 bin dönüm alanda ekili olan pamuk hasadına başlandı. Eskiden yüzlerce işçinin çalıştığı tarlalarda elle toplanan pamuğun artık makinelerle hasadı yapılıyor. 100 işçinin 5 günde topladığı pamuğu bir makine bir günde toplayabiliyor. Günlerce beklemekten kurtulan üreticiler, makineler ile zamandan kazanırken, ürününü yağmura yakalanmadan toplayarak kaliteli bir ürün elde etmeyi başarıyor.

'1 NİSAN'DA EKİYOR, 15 EYLÜL'DE TOPLUYORUZ'

İlçeye bağlı Tepe beldesi İsapınar köyü yakınlarındaki arazisine pamuk eken Mehmet Arif Çelebi, bu yılın ilk hasadını toplamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çelebi, "Nisan başında pamuk ekimine başlıyoruz, Mayıs'a kadar devam ediyor. O zamanki şartlara ve iklimine göre 8-9 günde çıkıyor. Daha sonra çapaya başlıyoruz. Bir iki çapa sonrası gübre veriyoruz. 3 ay sulama yapıyoruz. Sulamadan sonra da mühendislerle birlikte ilaç ve benzeri bakımını yapıyoruz" dedi.

bicerdoverle-bir-gunde-500-iscinin-topladigi-pamuk-toplaniyor_6716_dhaphoto14.jpg

Eylül'ün 15'inden itibaren hasada başladıklarını ifade eden Çelebi, "Hasadı eskiden insanların iş gücüyle yapıyorduk. Yaklaşık 500 işçi bir biçerdöverin yaptığını ancak yapıyor. Yıllara göre kar marjımız değişiyor. Bazen kar ediyoruz, bazen zarar ediyoruz. bazen de başa baş çıkıyoruz. Yağmura yakalanırsak pamuğun kalitesi düşüyor. Bu yılki verim, geçen yıla oran ile yüzde 35 daha iyi diyebiliriz" diye konuştu.

'FİYATLAR NET DEĞİL, GÖZLE GÖRÜLEN YÜZDE 35 ARTIŞ VAR'

Mehmet Arif Çelebi ile birlikte bu yıl 800 dönümlük alanda ortak ekim yaptıklarını belirten Sedat Yaşar ise "Geçen yılki verim bizi mutlu etti. Bu yıl ürün toplamaya başladık, ama verim konusunda bir şey diyemem. Fakat iyi gibi görünüyoruz. Fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 35 bir artış göstermiş durumda. Ama stabil değil, piyasada dengeler oturmadığı için, çırçır fabrikalarımız da daha başlamadı, bu yüzden fiyatlar net değil. Ama şu anda gözle görülen bir yüzde 35 oranında artış var. Geçen yılki verimi yine alırsak, çiftçi tatmin olacaktır. Ama girdi maliyetlerimiz bu yıl çok fazla. Bu pamuk hasadı yapılırken, toplanan pamukları kamyon ve traktörlerle çırçır fabrikalarına götürüyoruz. Şu an taban fiyatı belli değil. Ekim ayı başında taban fiyatlar belirlenecek" dedi.

'6 AYDA TOPLANAN PAMUK ŞİMDİ 2 AYDA TOPLANIYOR'

Çırçır fabrikası bulunan Diyarbakır Borsası meclis üyesi Ercan Altuğ, 22 yıldan beri pamuk alım-satımı yaptıklarını belirterek, artık ekimin ve hasadın makinelerle yapılmasıyla kalitenin arttığını söyledi. İlçe genelinde resmi olarak 280 bin dönüm alanda pamuk ekiminin yapıldığını anlatan Altuğ, "1996 yılında burayı kurduk. Daha önce insan gücüyle elle toplanan pamuklar buraya geliyordu. Şu an Bismil genelinde 110 pamuk toplama makinesi var. Bu makineleri geldikten sonra daha seri alım yapmaya başladık. 6 ayda toplanan pamuk, şimdi 1 ayda toplanıyor. Eskiden yağmura yakalanan pamuğun kalitesi düşük oluyordu. Bu nedenle hem çiftçinin malının değeri kaybolmuyor, hem de bizler daha düzgün pamuk çıkarabiliyoruz. Pamuk yeni yeni toplanmaya başlandı. İnşallah rekolte de yüksek olur çiftçimiz de kazanmış olur. Çiftçilerimiz tarlada ilaçlama ve bakımını yaptıktan 15 gün sonra pamuğu toplamaya başlıyor. Daha sonra buraya gelen pamuklar, sınıflama yapılarak çiğit ve kalitesine göre sınıflandırma yapıyoruz. Bundan sonra pamuklar balya haline geliyor. Çiğit de küspe ve yağ fabrikalarına gidiyor, bir kısmını da tohumluk olarak ayırıyoruz. Pamukları da iplik fabrikalarına gönderiyoruz" diye konuştu.

350 KİLO ÜRÜN ALINAN BİR DÖNÜMLÜK ALANDAN ŞİMDİ 600 KİLO ALINIYOR

Geçen yıllara oranla gelişen teknoloji ile çok daha kaliteli ürün elde ettiklerini ve üreticinin de bu yüzden kazancının arttığını ifade eden Altuğ, "Geçen yıla göre bu yıl çok ciddi farklıklar oluştu. Eskiden bir dönümden 350 kilo pamuk alınırken, şimdi 600 kilo pamuk alıyoruz, hem de daha kaliteli. Tohumlamada çok ciddi gelişmeler var. Bu yüzden ekimden çok kaliteli ve daha verimli ürün alabiliyoruz. Bize gelen pamuk, 15 gün içerisinde işlenerek tohum, çiğit ve balya pamuk haline geliyor. Pamuk taban fiyatları genelde toplanmadan sonra çırçır fabrikalarında işlendikten sonra belirleniyor. Dövizin yükselmesinden dolayı pamuk rekolte fiyatında çok ciddi bir beklentimiz var. Geçen yıl 2,6 lira iken 4 liranın altında olmayacağını düşünüyoruz. Dünya pamuk piyasası da bu civarda olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bu haber toplam 3259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.