Bilecik, 900 ton salyangoz ihraç ediyor

Bilecik, 900 ton salyangoz ihraç ediyor
Bilecik'te 25 yıldır faaliyet gösteren bir fabrikada, kadınların el emeğiyle işlediği salyangoz ve su ürünleri, başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Fabrika Müdürü Yılmaz Akın: "Yılda 700 ton salyangoz pişirme kapasitesine sahip tesisimizde şu anda üretim kapasitemizin üzerinde çalışıyoruz. Etli, tereyağlı, soslu olarak işlediğimiz yaklaşık 900 ton salyangoz dolmasını ihraç ediyoruz"

BİLECİK  - Fabrika Müdürü ve Su Ürünleri Mühendisi Yılmaz Akın, tesise gelen salyangozları, pişirme, kalibre etme, dolma ve tereyağlı olmak üzere işlemlerden geçirdiklerini, bu ürünleri ihracata hazır hale getirdiklerini anlattı.  Fabrikanın, uluslararası kalite ve hijyen standartlarına uygun olarak hizmet verdiğini ve yılda 16 defa gizli müşteri tarafından denetlendiğini bildiren Akın, her yıl Uluslararası Gıda Standardı (IFS) sertifikasını aldıklarını söyledi.

 "Üretim kapasitemizin üzerinde çalışıyoruz"

Üretim kapasitelerinin üzerinde çalıştıklarını ifade eden Akın, şunları kaydetti: "2 yıldır 'High level' olarak sertifikamız yenilenmekte. Bu, bizim için ve Türkiye için gurur verici bir olay. Önümüzdeki yıllarda inşallah, daha hijyenik ve daha kaliteli üretimler yapmak amacındayız. Yılda 700 ton salyangoz pişirme kapasitesine sahip tesisimizde şu anda üretim kapasitemizin üzerinde çalışıyoruz. Etli, tereyağlı, soslu olarak işlediğimiz yaklaşık 900 ton salyangoz dolmasını ihraç ediyoruz. Fransa, dünya bazında özellikle salyangozda söz sahibi. Diğer dünya ülkeleri, daha çok taleplerini Fransa'dan karşılamaktalar çünkü salyangoz, Fransa'ya özgü bir yemek."

 "Türkiye'de su ürünleri, ciddi şekilde işlenmeye başladı"

Ülkemizde su ürünlerini işleyen firmaların ciddi şekilde çalıştığını, kaliteli ve hijyenik ürünlerle Avrupa'ya ihracat yaptığını dile getiren Akın, özellikle Fransa'nın taleplerinin yüzde 80'ini karşılayan firmaların önemsenmesini istedi. Akın, büyük bir özenle hazırladıkları ürünlerin, Avrupa'daki büyük marketlerde satışa çıkarıldığını bildirerek, şöyle devam etti: "Özellikle Türkiye'de elle sayılır miktarda bu işi ciddi yapan, su ürünleri işleyen firmalar var. Bu firmalara bence daha önem verilmeli. Çünkü bu firmalar, çalıştıkları ortam itibariyle çok hijyenik ve kaliteli imalat yapabildikleri takdirde ancak ihracat yapabilmekteler. Avrupa Birliği ülkelerinin, özellikle de Fransa'nın talebinin yüzde 70-80'ini Türkiye olarak karşılamaktayız. Bu bizim için ve Bilecik için büyük bir gurur kaynağı. Biz, bu işin sadece salyangoz ayağındayız ama müşteri bize sipariş sunduğu takdirde, biz marina hamsi, midye dolması, lüfer, mezgit ya da çipura gibi balık filetolarına da talep olursa, bu talebi karşılayacak kapasiteye sahibiz."

Ağırlıklı olarak kadınların istihdam edildiği firmada 61 kişinin çalıştığını anlatan Akın, 2010 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında ortaklaşa hayata geçirilen "Soğuk Hava Deposu Projesi" sayesinde, 20 kişinin istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.