1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. BİNGÖL

  4. Bingöl’de fidan üretimi pazar arıyor
Bingöl’de fidan üretimi pazar arıyor

Bingöl’de fidan üretimi pazar arıyor

Bingöl’de fidan üretimi pazar arıyor

A+A-

BiNGÖL  - Bingöl’de yıllık 15 bin adet meyve fidanı ve süs bitkileri üretimi yapılıyor. Ancak üretici, Bingöl’deki kurumların dışarıdan alım yapmasından şikayetçi.
Üretim konusunda geri kalmış illerin başında yer alan Bingöl’de özel bir firma yıllık meyve ve süs bitkileri üretimini 15 bin adete çıkardı. Bingöl’ün ihtiyacı olan tüm bitkiler üretilmeye başlandı. Bingöl’de faaliyet yürüten Toprak Peyzaj adlı firma, Bingöl’ün dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak amacıyla 3 yıldır fidan üretimine başladı. Firma yetkilisi Özgür Asan, iklim ve toprak koşullarına uygun tüm bitkilerin üretimini gerçekleştirdiklerini, ancak kamu kurumlarının destek vermek yerine dışarıdan alım yapması nedeniyle üreticilerin sıkıntı yaşadığını belirtti.

“Teşvik desteği yerelde zorlaştırılıyor”
Üretime başladıklarında teşvik desteğine başvurmak istediklerini, ancak yeterli bilgilendirme ve desteği alamadıklarını belirten Asan, “Bölgemiz ekonomik anlamda geri kalmış ve teşvik kapsamında olan bir yer olmasına rağmen, yerelde yeterli bilgiye ulaşamıyoruz. İlk üretime başladığımızda başvurduğumuz tüm kamu kurumlarından bilgi alamadık. Bize destekleme ya da proje için yol gösteren bir kişi dahi bulamadık. Başvurduğumuz tüm kapılardan boş döndük. Bizde kendi özgücümüzle üretime başladık. Ancak bu kez pazar sorunu yaşamaya başladık. Bingöl’de bulunan kamu kurumları, ilimizde üretilmesine ve diğer illere göre daha uygun fiyatlı olmasına rağmen başka illerden alım yapıyor. Buda bizim gibi üreticilerin pazar sıkıntısı yaşamasına neden oluyor. Bu sadece bizim sektörün değil, tüm diğer üreticilerin yaşadığı bir sorun. Bu nedenle üreticilerimiz, ilimizde yatırım yapmak yerine başka illere kaçıyor” dedi.

“Öğrencilere imkan sağladı”
Üretimin ekonomik boyutunun dışında, eğitim alanında da Bingöl’e katkı sunduğunu belirten Asan, “Üniversitemizde eğitim gören öğrenciler, üretim yapan firmamız sayesinde staj imkânı buluyor. Bu sayede öğrenciler staj sorunu yaşamadığı gibi, staj için başka illere gitmek zorunda da kalmıyor” diye konuştu.

Sertifika talebi
Kamu kurumlarının üreticiye destek yerine zorluk çıkarttığını belirten Asan, “Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği yapmak istememize rağmen, çeşitli zorluklarla karşılaştık. Örneğin ben Peyzaj ve Süs bitkileri mezunu olmama rağmen, üretim için benden bitki üretim sertifikası talep edildi. Oysa ben zaten bu bölüm mezunuyum. Buna rağmen sertifika için gerekli şartları sorduğumda, yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördüm. Oysa amacımız sadece ilimizde üretimin sağlanıp, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak” ifadelerinde bulundu.

“Kurumlara desteğe hazırız”
Bingöl’ün ciddi anlamda üretim atağı yapılması gereken illerin başında geldiğini belirten Asan, şunları kaydetti:
“İlimizde üreticilerin desteklenmesi ve iş birliği yapılması gerekiyor. Kamu kurumlarıyla iş birliği yapmak istiyoruz. Üreticilere destek vermeyen kamu kurumlarına biz üreticiler olarak destek vermeye her zaman hazırız.” (İHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.