Bir dava iki farklı karar!

Bir dava iki farklı karar!

Son dakika: Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, görevden alınan Ergani İlçe Belediye Başkanı Ahmet Kaya davasında tartışmalara neden olabilecek bir karara imza attı.

TİGRİS HABER- Yerel seçimlerde Ergani İlçesi’nden Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı olarak belediye başkanı seçilen Ahmet Kaya, İçişleri Bakanlığı’nın hakkındaki soruşturmaları gerekçe göstermesi ile 23 Mart 2020 tarihinde görevden uzaklaştırılarak yerine ilçe kaymakamı kayyum olarak atandı. Görevden alındıktan sonra gözaltına alınan Kaya, emniyetteki ifadesinden sonra savcılığın talimatı ile serbest bırakıldı.

Beraat etmişti

Görevden uzaklaştırılan Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya ile ilgili Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada Kaya, görevden alındıktan bir yıl sonra beraat etti. Savcının da beraat talep etmesi ve verilen beraat kararına itiraz edilmemesi üzerine karar kesinleşti.

Diyarbakır Valiliği itiraz etti

Mahkemenin Kaya için verdiği ve kesinleşen beraat kararı üzerine avukatları Diyarbakır Valiliği üzerinden İçişleri Bakanlığı’na başvurarak belediye başkanlığına iadesini istedi. Davanın tarafı olmayan ve bir yıldır görevden uzaklaştırmaları her iki ayda bir uzatan valilik, kesinleşmiş berat kararına itiraz ederek, 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe sundu.

Kayyum yönetiminin menfaati var

Valiliğin avukatı tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, Kaya’nın belediye başkanı olduğunu, bu dava nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek, “Bakanlığımızın (Kayyum yönetiminin) menfaati bulunduğu düşünüldüğünden davadan ve karardan haberdar edilmesi gerekirken bunun yapılmaması ve dolayısıyla tebligat işlemlerinde hata yapılması usülu eksiklik sayıldığından mahkemenin kesinleştirme işlemi hatalı olup iptal edilmesi gerekmektedir” denildi. Yazıda ayrıca davaya katılma haklarının bulunduğu, katılmalarının kabulü ve davanın istinafa gönderilmesi talep edildi. 

Mahkeme, beraat kararını ek karar ile iptal etti

Valiliğin başvurusu üzerine 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Mayıs tarihinde ek bir karar vererek, daha önce verdiği ve kesinleşen beraat kararını iptal etti. Kararın gerekçesinde, dava dosyasının incelenmesinde Kaya’nın belediye başkanı olduğu ve görevden uzaklaştırıldığına dair herhangi bir belge olmadığını, Kaya’nın soruşturma ve kovuşturma aşaması ve valiliğin yaptığı itirazda görevden uzaklaştırılan bir belediye başkanı olduğu belirtildi. Kararda, 5271 sayılı CMK’nın 260’ıncı maddesine atıfta bulunarak, valiliğin istinaf talebinin kabulüne, dosyanın istinafa gönderilmesini ve Kaya hakkında verilen beraat kararına ilişkin kesinleşmenin iptaline karar verdi. (Kaynak: Medyascope)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.