Bitlis'te jeotermal enerji çalışmaları başladı

Bitlis'te jeotermal enerji çalışmaları başladı
Bitlis ve çevresinde jeotermal enerji potansiyelinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Sıcak su kaynaklarının termal tesis, ısıtma ve seracılıkta kullanılacağı belirtildi.

Çalışmaları yerinde izlemek üzere Güroymak’ın Budaklı köyüne giden Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yılmaz, bölgedeki sıcak su kaynaklarının termal tesisle ısıtma ve seracılıkta kullanılacağını söyledi. Yılmaz, “Güroymak’ın Budaklı köyü sınırları içinde kalan İl Özel İdaresi'ne ait jeotermal ruhsat sahamızda çalışmalar yapıyoruz. Burada yürütülen çalışmaları Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) finanse ediyor. Nemrut Krater Dağı’nda Zorlu Holding ile birlikte 2 ayrı sahada ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Zorlu Holding, bir Kanada firması ile anlaşarak jeofizik çalışmalarına başladı. Ayrıca Budaklı’da biz de farklı bir firma ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Çıkan sıcak suyun 3 ayrı kolda kullanılacağını ifade eden Yılmaz, “Elektrik enerjisi üretimi, seracılık ve turizm ve konut ısıtması kollarında faaliyet vereceğiz. Budaklı köyünde İl Özel İdaresi'ne ait olan kendi sahamızdan elde etmeyi hedeflediğimiz sıcaklık değerleri 90-100 derece arasındadır. Güroymak ilçemizle Bitlis arasında kalan Rahva bölgemizde organize sera bölgesi oluşturmayı düşünüyoruz. Sıcaklığı elde ederek eşanjör sistemimizi kurarsak Tatvan, Güroymak, Ahlat, Adilcevaz ve Bitlis’te tarım faaliyeti ile uğraşan çiftçilerimize böyle bir imkan sunabiliriz. Buradan çok büyük gelir elde etmek istiyoruz. Ülkemiz için jeotermal yeni bir konudur. Avrupa ve Amerika’da bazı ülkeler bu konuya başlamışlar. Bizim de çalışmalarımız var. Özellikle İzlanda ile çalışmalarımız oldu. Bu konuda çok ilerideler. Burada sıcak suyun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Konut ısıtmasında da kullanılan yenilenebilir bir enerjidir. Projemizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan DAKA Proje İzleme Uzmanı Murat Akgün ise, DAKA'nın doğrudan destek ve katkı sunduğu projenin toplam bedelinin 83 bin 580 TL olduğunu söyledi. Akgün, “Bu bölgede daha ziyade jeofizik ölçümler yapıyoruz. Sonuç olarak bu bölgedeki sıcak suyu kullanarak bölge ekonomisine büyük katkılar sunacağız. Burada yapılacak jeofizik çalışmaları neticesinde, jeotermal akışkanın yeterli kapasitesi ve uygun sıcaklığının araştırılması neticesinde Budaklı ve Ilıcak köyleri jeotermal kaynağının seracılıkta kullanımının tespiti yapılacak. Jeotermal akışkanın uygun sıcaklıkta olması durumunda elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilirliğinin tespitinin ardından, jeotermal kaynakların rezervinin hesabı neticesinde suyun konutlarda ısıtma amaçlı kullanılabilirliğinin tespiti gerçekleştirilecek. Bütün bunlar sondaj, lokasyon yerlerinin tespiti ile sağlanacaktır” dedi.

(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.