“Biz kimseyle yarışmıyoruz”

“Biz kimseyle yarışmıyoruz”
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak, "Biz kimseyle yarışmıyoruz. Birileri çıkıp bizi kendilerine rakip olarak görüyorlar. Bizimle kıyaslayabilecek bir tane öz yönetim modeli yoktur. Biz kendi kendimizle yarışacağız" dedi.

DİYARBAKIR - Yerel seçimlerde BDP'den Diyarbakır, Antep, Adıyaman, Urfa, Mersin, Elazığ, Bingöl, Dersim ve Konya eş başkan adayı olarak belirlenen isimler ve il örgütü başkanları, Diyarbakır'da, BDP Siyaset Akademisi tarafından başlatılan üç günlük eğitim programına alındı. Cegerxwin Gençlik, Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan eğitim programının ilk gününe BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Eğitim devresinin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak, Türkiye siyasetinde iktidar odaklı bir mekanizma olduğunu söyledi. Türkiye'de demokrasinin bir araç haline getirildiğini ve toplumdan uzak, toplumu istediği gibi yönetmeye dönük bir yaklaşıma büründürüldüğü dile getiren Kışanak, "Ama Kürt özgürlük hareketi, demokrasi-siyaset alanında demokratik bir çıkış yapmıştır. Arkasından demokratik özerkliğin inşasında yerel yönetimleri halkla buluşturarak yeni bir adım attık. Son derece önemli ve tarihsel bir süreçteyiz. Partimizin tercihiyle bu zorlu göreve kendimizi hazırlıyoruz" dedi.

“Kurtulma mücadelemizi sürdüreceğiz'

30 Mart yerel seçimleri ile bu coğrafyada demokratik siyasetin gücünü bir kez daha ortaya çıkaracaklarını kaydeden Kışanak, "Halkımız yıllardır büyük bedeller ödemiştir. Onlarla buluşarak ve onların kararlarını alarak yerel yönetimlerde hayata geçireceğiz. Burada öz yönetim gücünü ortaya çıkaracağız. Öz yönetim halkın yönetimidir. Merkezi hükümetin vesayetinden kurtulma mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz halkın gücünü kendi öz yönetimimizle kuracağız. Burada halkın isteklerini ve öncelikleri için mücadele edeceğiz" diye konuştu.

“Bizimle kıyaslayabilecek model yok”

Kışanak, Türkiye'de siyasal kültürü geliştireceklerini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllardır yok sayılmış bir kültür vardı. Şimdi bunu tersine çevirmenin görevi geldi. Bunun vicdani sorumluluğuyla hareket edeceğiz. Çok yoksul ailelerimiz var. Yerel yönetimler halkın hizmet alanıdır. Halka hizmet sunmak onurların en büyüğüdür. Biz kimseyle yarışmıyoruz. Birileri çıkıp bizi kendilerine rakip olarak görüyorlar. Bize bu zamana kadar gösterebilecekleri bir tek kent yok. Bizimle kıyaslayabilecek bir tane öz yönetim modeli yoktur. Biz kendi kendimizle yarışacağız."

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.