Bu nasıl bir gerekçe

Bu nasıl bir gerekçe
'KCK' tutsaklarının tahliyesine, 'dağa çıkabilirsiniz' diyerek red!

MEHMET DEMİR – AMED-Hrank Dink cinayeti, Danıştay saldırısı gibi davaların sanıkları tahliye edilirken 'KCK' adı altında görülen davada Kürt siyasetçilerin tahliye talepleri reddediliyor. Amed’de KCK ana davasından 4 yıl 11 aydır tutuklu bulunan Hüseyin Yılmaz, Mehmet Nimet Sevim,  Mazlum Tekdağ, Hasan Hüseyin Ebem ve Ercan Akyol ile ilgili avukatları önceki gün tahliye talebinde bulundu. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, skandal bir karar vererek, tutsakların dağ kadrosuna katılabileceği iddiasında bulundu ve tahliye taleplerini reddetti.

KCK ana davası kapsamında 4 yıl 11 aydır tutuklu bulunan  yıl 11 aydır tutuklu bulunan Hüseyin Yılmaz, Mehmet Nimet Sevim,  Mazlum Tekdağ, Hasan Hüseyin Ebem ve Ercan Akyol'un avukatı Mehdi Özdemir uzun tutukluğa itiraz için önceki gün Diyarbakır 2. Ağır ceza Mahkemesine başvurarak, müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Tahliye talebi için dosya mütalaa için Cumhuriyet Savcısına gitti. Cumhuriyet savcısı verdiği mütalaada, “sanıkların eylemlerinin niteliği yasada ön görülen cezasının üst sınırı 3713 sayılı yasanın 5. Maddesinin tatbikinin talep edilmesi eylemin vehameti toplumda meydana getirdiği etki” dikkate alınarak, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Dosyayı inceleyen Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise, “sanıkların üzerine atılı ‘silahlı terör  örgütüne üye olmak, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlarının vahameti toplumda meydana getirdiği etki sanıkların üzerine atılı suçlar ile ilgili tanık beyanları, aramalarda ele geçirilen belge ve dökumanları, dijital malzemelere ilişkin inceleme tutanakları, telefon görüşmeleri ve ortam dinlemeleri görüntü inceleme ve fotoğraftan tespit tutanakları, teknik araçlarla izleme ve dinleme çözüm tutanakları, doküman inceleme tutanakları, olay tespit tutanakları ve fiziki takip tutanaklarına göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması” iddiasıyla tahliye talebinin reddine karar verdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.