Buldan: Roboski soruşturması yeniden açılmalı

Buldan: Roboski soruşturması yeniden açılmalı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski anmasında konuştu. Dosyasının yeniden açılması çağrısında bulunan Buldan, “HDP olarak bizim de elbette ki hukuken eksik kaldığımız yönler olmuştur” dedi.

TİGRİS HABER - Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Roboski köyünde 9 yıl önce hava operasyonunda yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişi bugün mezarları başında anıldı. Anma törenine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri, Roboskili aileler ve bölge kentlerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.

Bu ülkenin savaş uçaklarıyla vuruldular

Anma programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Başka bir ülkenin değil, bu ülkenin savaş uçaklarından atılan bombalarla insanların katledilmesine rağmen o dönemin Milli Güvenlik yetkilileri, dönemin başbakanı, o dönemin bütün sorumluları bilinirken hiçbir şekilde işlem yapılmaması, hiçbir şekilde bu insanların yargı önüne çıkarılmaması ve cezalandırılmaması, Kürt düşmanlığının ve bir halka yapılan zulmün göstergesidir. Her şey ortada iken, 34 insanımızın canı bilerek, isteyerek alınırken, bu cinayeti işleyenler ve bu katliamı gerçekleştirenler henüz yargı önüne çıkarılmadılar” şeklinde konuştu.

 Şırnak Barosu eksik evrak verdi

Buldan, şunları söyledi: “Bu mesele çözülene kadar siyaseten ve hukuken sürecin açıklığa kavuşturulması için gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. O dönem bazı eksiklikler yaşanmıştır. Roboskili aileler Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurmuş ancak irtibatta olan Şırnak Barosu’nun eksik evrak vermesi sebebiyle AYM bu dosyayı eksik evrak nedeniyle kabul etmemiştir.”

 HDP olarak eksik kaldığımız yönler var

Ailelerin davayı taşıdığı AİHM’in iç hukuk yollarının tüketilmemesi gerekçesiyle davayı kabul etmediğini hatırlatan Buldan, “O dönemin Şırnak Barosu’nun bu meselede büyük eksiklikler yaptığı, yetersiz kaldığı ortadadır. Bir an önce o dönemki Şırnak Barosu’nda yetkili olanların, bu konuda eksiklik yapanların açığa çıkması tarihi bir sorumluluktur. HDP olarak bizim de elbette ki hukuken eksik kaldığımız yönler olmuştur. Denetim ve takip sürecini iyi yapmamış, süreci hukuken iyi takip edememiş ve bu takipsizlik sonucunda bu kararla karşı karşıya kalmamız büyük bir eksikliğimizdir” ifadelerini kullandı.

 Bu hepimizin ortak acısı

Tüm yaşananlara rağmen sürecin devam ettiğini belirten Buldan, “Her şey bitmiş ve tükenmiş anlamına gelmemelidir. Bu devran bitecek, AKP elbette gidecek. AKP’nin gitmesiyle yeni hükümetler bu işin peşini bırakmayacaklar. Biz de HDP olarak bundan sonra siyaseten yaptığımız her şeyi, aynı zamanda hukuken de yapacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Yoksa bu işin acılı ailelerin bu şekilde yaşamasına hiçbirimizin gönlü razı olmaz. Çünkü bu acı sadece bu ailelerin acısı değil. Bu acı aynı zamanda hepimizin ortak acısıdır” diye konuştu.

 AİHM’in Demirtaş kararı

 Buldan, AİHM’in HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara değinerek, şöyle konuştu: “AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karar, önemli bir karar olduğu gibi aynı zamanda Roboski dosyasını da çok yakından ilgilendiren bir karardır. AİHM’in verdiği Demirtaş kararı, Türkiye’deki tüm hukuksuzlukların, Türkiye’de yaşanan bütün usulsüzlüklerin, Kürt halkına yapılan haksızlıkların tamamını kapsayan önemli bir karardır. Bu karar doğrultusunda bütün davaların ve dosyaların Kürt halkına yapılan bütün haksızlık ve hukuksuzlukların bu kararla birlikte telafi edilmesi elbette mümkündür.”

 Bu sayfayı yeniden açmak zorundasınız

İktidara seslenen Buldan, “Bu sayfayı yeniden açmak zorundasınız. ‘Bu olay Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kalmayacak’ demiştiniz. Ancak hala bu olay Ankara’nın karanlık dehlizlerinde. O karanlık dehlizlerden bir an önce bunu çıkarmak, gereğini yapmak, sorumluları bildiğiniz için cezalandırmak sizlere yeni bir sayfa açar” şeklinde konuştu.

 Talepler gerçekleşene kadar takipçisi olacağız

Buldan son olarak şunları kaydetti: “Bu ailelere her gün zulüm yapanlar, suçu işleyenleri değil, aileleri cezalandıranlar, bu ailenin çocuklarından biri olan Ferhat Encu’yu yıllarca cezaevinde tutanlar, şu anda Veli Encu’yu cezaevinde tutanlar bilsinler ki; bu ülkede eğer bir katil ve terörist aranıyorsa, Roboski Katliamını yapanlara bir dönüp baksınlar. Dolayısıyla biz HDP olarak acılı ailelerimizin talepleri gerçekleşene kadar yanlarında olacağız. Bu işin sorumluları bir gün elbet yargı önüne çıkacak ve yargılanacaklar. Bu işten kimsenin kuşkusu olmasın. Siyasetten de hukuken de yapılması gereken ne varsa bizler yapacağız. Burada ailelerimizin huzurunda bir kez daha bunun söz veriyoruz.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.