Büro emekçileri sorunlarına çözüm istiyor

Büro emekçileri sorunlarına çözüm istiyor
BES Diyarbakır Şubesi üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nı mahkeme kararlarını uygulamaya davet etti.

DİYARBAKIR - SGK Diyarbakır İl Müdürlüğü binası önünde bir araya gelen Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi üyeleri, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının uygulanmasına yönelik basın açıklaması yaptı. BES üyeleri adına açıklama yapan Mehmet Ay, Anayasa Mahkemesi'nin, fazla mesai, ikramiye ve vekalet ücreti gibi ödemelerin kaldırılmasını getiren kararname hükümlerini iptal ettiğini belirterek, SGK Başkanlığı'nın, kararı uygulamadığını öne sürdü.

"666 sayılı KHK ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı başta olmak üzere işkolumuzdaki birçok kurumda çalışan büro emekçilerinin 2013 yılı içerisinde fazla mesai, ek ödeme, ikramiye, vekalet ücreti gibi kalemlerde ödemelerin kaldırılması sonucunda 5 bin ile 10 bin lira arasında ücret kayıplarının yaşanmasına neden olunmuştur” diyen Ay, şunları kaydetti:  “Kararnamenin bazı maddelerine ve kamu emekçilerinin mali haklarını düzenleyen kısımlarına Anayasa'ya aykırılık gerekçesiyle ana muhalefet partisi tarafından iptal davası açılmış, Anayasa Mahkemesi'nin 10 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan gerekçeli kararıyla, kurumların teşkilat kanunlarında belirlenen döner sermaye payı, ikramiye, ek ödeme, vekalet ücreti gibi ödemelerin kaldırılmasını getiren kararname hükümlerini iptal etmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin yayınlanan gerekçeli kararına göre SGK emekçilerinin ikramiyelerinin ödenmesi önünde hiçbir engel kalmamıştır. Ayrıca, ikramiyelerin ödenmesi talebiyle çalışanlarca birçok ilde davalar açılmış ve bu davalar lehte sonuçlanmaya başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurum Başkanlığı yerel mahkemelerin verdiği bu kararları dahi uygulamayarak suç işlemeye devam etmektedir.”

Kamu çalışanlarının çalışma koşullarının da iyileştirilmesinin gerektiğini belirten Ay, mahkeme kararlarına uyulmadığı takdirde, sendika olarak mücadelelerinin devam edeceğini belirtti. Grup, yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.