CHP’nin ‘kayyum’ itirazına mahkemeden ret kararı geldi

CHP’nin ‘kayyum’ itirazına mahkemeden ret kararı geldi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atamasıyla ilgili tartışmalar devam ederken, mahkeme, parti avukatının kayyum kararının iptaliyle ilgili yaptığı itirazı değerlendirdi, talebi reddetti.

HABER : İLYAS AKENGİN

TİGRİS HABER - CHP Diyarbakır İl Başkanlığına geçtiğimiz ay kayyum atandı. İl Başkanı Gönül Özel’in görevden alınması ve kongre yapılması için imza toplayan CHP’liler dava açmıştı. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’nce görülen davada, CHP Diyarbakır İl Başkanlığına Canan Tanış, Behçet Gezer, Muzaffer Değer, Mehmet Beşir İpekçi, Devrim Budak ve Süleyman Berberoğlu kayyum olarak atandı. Bu kararın ardından CHP avukatlarından Çağlar Çağlayan, mahkemenin verdiği ek kararın kaldırılması için itirazda bulunmuştu. Mahkeme heyeti Çağlayan’ın itirazını değerlendirerek kararını verdi.

3 Ağustos tarihinde itirazı değerlendiren mahkeme heyeti, kayyum heyetinden Behçet Gezer tarafından 20.07.2022 tarihli tedbir talepli dilekçe verildiğini, CHP vekilinin 21.07.2022 tarihli dilekçesi ile tedbire itiraz ettiği ifade edildi.

Üç kişilik heyet ataması gerekirken, 6 kişi atandı

CHP adına davaya katılan avukat Çağlar Çağlayan yaptığı savunmada, “Atanan kişiler her ne kadar kayyum olarak atanmış ise de bu dava kayyımlığa ilişkin bir dava değildir. Bu dava medeni kanunun 75. Maddesine göre çağrı heyeti görevlendirilmesi davasıdır. Atanan kişilerin herhangi bir yönetimsel görevi yoktur, il yönetim kurulu yerine geçerek ve defterleri teslim alarak bir görev icra etme yetkileri yoktur. Mahkeme kolluğa ek karar ile müzakere yazılmasına karar vermiş ve icra açıklanmıştır, herhangi bir ek karar talebi yoktur. Nasıl bir ek karar istenebileceği HMK’da açıklanmıştır. Herhangi bir ek karar talebi varsa önce bunun karşı tarafa tebliğ edilmesi, sonrasında duruşma açılarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bizim itirazımız için duruşma açılmasına gerek yoktur, verilen karar ile parti üyesi olmayan kişiler partiyi yönetmektedir. Üç kişilik heyet atanması gerekirken altı kişi atanmıştır, tarafımızdan kaçırılarak kötü niyetli olarak karar verilmiştir. Kararın bozulacağından telafisi imkansız zarar doğacaktır, bu nedenle tedbire itirazımızın kabulüne karar verilmesini talep ediyoruz”

Mahkeme talebi reddetti

Dosyayı inceleyen mahkeme, 21.07.2022 tarihli ek karar ile istinaf kanun yolu açık olmak üzere karar verildiğini hatırlatarak, itiraz yolunun açık olmadığı, verilen ek karara karşı itiraz eden tarafından istinaf kanun yoluna başvurulduğu anlaşıldığından itirazın reddine karar verdi.

Özel: Görevimin başındayım

Yerine kayyum atanan CHP Diyarbakır il başkanı Gönül Özel Tigris Haber'e konuştu. Özel, görevinin başında olduğunu, parti çalışmalarını Yenişehir İlçe örgütünde sürdürdüklerini söyledi.

Ne olmuştu

Delegeler il başkanına karşı imza toplamıştı

Öte yandan kayyum atanmasına giden süreç 16 Şubat 2020'de yapılan il kongresinde başlamıştı. Diyarbakır'da il başkanı seçilen Gönül Özel'in görevden alınması için en az 70 delege imza toplamış ve imzalar CHP Genel Merkezi'ne gönderilmişti. Olağanüstü kongre kararı alınmamasının ardından Özel'in görevden alınması için imza toplayan delegeler tarafından dava açılmıştı.

Mahkemeden karar

Anakara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na eski il başkanı Muzaffer Değer’i, kayyum üyeliklerine de Behçet Gezer, Mehmet Beşir İpekçi, Devrim Budak ve Süleyman Berberoğlu’nu atadı. Kararda, kayyum yönetiminin yasal sürede kongre kararı alması istendi. Kayyum atanmasına giden süreç 16 Şubat 2020’de yapılan il kongresinde başlamıştı. Olağanüstü kongre kararı alınmamasının ardından Özel’in görevden alınması için imza toplayan delegeler tarafından dava açılmıştı. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın üçüncü duruşmasında İl Başkanlığı’na kayyum atanmasına karar verdi.

Mahkeme, kayyum olarak atanan yönetime en kısa sürede genel kurul çağrısı yapmaları için yetki ve izin verilmesini de kararlaştırdı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.