Çocukların yaz kampına engel

Çocukların yaz kampına engel

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ‘Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’nde yapılan çocuk yaz kampına Elazığ/Maden İlçe Kaymakamlığı’ndan engelleme

Elazığ’ın Maden İlçe Kaymakamlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gezin Köyü’ndeki Hazar Gölü Kampı ve Dinlenme Tesisleri’ni “2016 yılında tespit edilen kamptaki eksiklikler” gerekçe göstererek kapatma kararı aldı.

bk.jpg

Çocukların yaz kampı yaptığı tesise giden jandarma ekipleri tesisin boşaltılmasını isterken, İlçe Kaymakamı Refik Özsoy yerine Maden Kaymakamlığı Yazıişleri Müdür Vekili Veysel Şimşek imzasıyla Büyükşehir Belediyesi’ne de faks yoluyla tebliğ edilen kararda, “3 yıl önce tespit edilen kamptaki eksiklerin giderilmediği, bu nedenle 2017 ve 2018 yıllarında kampın hizmete açılmadığı” ileri sürüldü.

HDP’li Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk yaz kampı etkinliğine engel çıkaran Maden Kaymakamlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Cumali Atilla’nın, 2017 ve 2018 yılında organize ettiği çocuk yaz kampında ise hiçbir sakınca görmemişti. Yani, kayyum döneminde tüm eksikliklerine rağmen serbest ‘Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’ HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi etkinliğinde ise yasaklandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, kampın yasaklanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada karara tepki gösterdi.

Kayyum döneminde neden – eksikliklere rağmen- kampın kullanımına izin verilmiş?

Büyükşehir’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediye Başkanlığımıza bağlı Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’nin 13/07/2019 Cumartesi günü jandarma ekipleri eşliğinde gelen Maden Kaymakamlığı yetkililerince kapatıldığı tesisimizde görevli bekçiye bildirilmiştir.

Hazar Kampı Sosyal Tesislerimizin kapatılmasına dayanak olarak gösterilen Maden Kaymakamlığı yazısı usule uygun olarak tebliğ edilmemiş ve var olduğu iddia edilen eksiklikler ile ilgili kurumumuza herhangi bir yazı yazılmamıştır. Maden Kaymakamlığı veya Elazığ Valiliği 2016 yılındaki bir yazı ve soruşturmayı gerekçe göstererek 2019 yılında işlem tesis etmişlerdir. Maden Kaymakamlığı’nın bahse konu yazısında tesisin 2017-2018 yılında kullanılmadığı ifade edilmiştir. Ancak, Maden Kaymakamlığı yetkilileri ve Elazığ’daki diğer yetkililer tarafından da iyi bilindiği ve belediye yöneticilerinin sosyal medya hesaplarına da yansıdığı üzere bu tesis Kayyım döneminde de -kapatılma gerekçesi olarak gösterilen eksiklikler ile- kullanılmaya devam edilmiştir. Kayyım döneminde hem yetişkinlere hem de çeşitli vakıflara kullandırılan bu alanla ilgili o dönemde hiçbir eksiklik iddiası öne sürülmemiştir.”

“Kayyım döneminde yapılmayan bakım ve onarım yapılmış, tesisteki eksiklikler giderildi”

‘Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’ndeki söz konusu eksikliklerin giderildiğinin ifade edildiği Büyükşehir açıklamasında, “Belediyemizce 16 Nisan 2019 tarihinden itibaren söz konusu tesisin asli amacı doğrultusunda dezavantajlı çocuklara kullandırılması için yoğun bir çaba gösterilmiştir. Kayyım döneminde yapılmayan bakım ve onarım yapılmış, tesisteki eksiklikler giderilerek yoğun bir emek ve kamu kaynağı kullanılarak tesis elverişli hale getirilmiştir. Ancak, Belediye Eşbaşkanımızın ziyaret ettiği günün hemen ertesinde tatil günü baskın yapar tarzda tesise gidilerek kapatılmasını söylemek ciddiyetten uzak bir yaklaşımdır. Mesai saatini ve yetkilileri beklemeden yapılan bu işlem hukuken sakat bir işlemdir.” denildi.

Kampın yasaklanmasının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinilen açıklamda son olarak şöyle denildi: “Bu işlem sebebiyle yaz döneminde tesisten faydalanması planlanan 900’e yakın Diyarbakırlı çocuk hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çocukların hayallerini yıkmak hiç kimsenin hakkı değildir. Çocuklarımızın haklarına sahip çıkmak için belediyemizce hukuka aykırı gerçekleştirilen bu işleme karşı yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılacağı gibi, hukuka aykırı işlem yapan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Kayyumun yaptığı yaz kampı yok sayıldı

1 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Cumali Atilla, 2017 ve 2018 yılında çocuklar için ‘Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’nde kamp organize etmiş ve kampa katılarak bizzat çocuklarla vakit geçirmişti. Oysa Maden Kaymakamlığı, 2017 ve 2018 yıllarında söz konusu tesiste kamp yapılmadığı iddiasında bulundu. Maden Kaymakamlığı Yazı işleri Müdür Vekili Veysel Şimşek imzasını taşıyan kararda, oluşturulan bir komisyonun 2016 yılında kampta inceleme yaptığı ve eksikliklerin giderilmesi için belediyeye 10 günlük süre verildiği ifade edildi. Eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle söz konusu tesisin 2017 ve 2018 yaz döneminde kullanılmadığına vurgu yapılan kararda, 2 Temmuz 2019 tarihinde Valilik oluru ile yeniden inceleme yapıldığı ve kampın çocukların ruh ve beden sağlığına uygun olmadığı belirtildi. Tebliğde ayrıca kampta “örgüt propagandasının yapıldığı” iddiası ile ilgili Maden Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma yürüttüğü de ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.