Davutoğlu kararı nedeniyle reddi hâkim talebine ret

Davutoğlu kararı nedeniyle reddi hâkim talebine ret

Tahir Elçi davasında, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi kararından vazgeçen mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği belirtilerek yapılan reddi hâkim talebi de reddedildi.

Salih Yeşil

TİGRİS HABER - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi davasında, dosya avukatlarının “Tahir Elçi, siyasi bir suikasta kurban gitti” sözleri nedeniyle cinayet hakkında bilgi sahibi olduğu belirterek dinlenmesine karar verilmesinin talep etmeleriyle Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin önce talebi kabul ettiği ancak daha sonra kararından dönmesine karşı, dosyanın avukatları reddi hâkim talebinde bulundu.

Haziran ayında görülen duruşmada alınan karar sonrası, mahkemenin celse arasında aldığı kararla Davutoğlu’nun dinlenmesi kararından vazgeçmesi üzerine dosyanın avukatları, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne reddi hâkim talebinde bulundu.

Reddi hâkim talebini değerlendiren Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, reddi hakim talebini reddetti. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üye hâkimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek herhangi bir sebep bulunmadığını savunarak reddi hakim talebini oy birliğiyle reddetti.

‘Tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebep değildir’

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi ret kararını, “Dosya tüm kapsam itibariyle incelendiğinde Diyarbakır 10. ACM’nin 19/09/2022 tarihli ara kararında dijital inceleme raporu geldikten sonra, tanığın dinlenmesi hususunun değerlendirileceğinin belirtildiği, ayrıntısı da açıkça belirtildiği, mahkemenin daha önce kurduğu ara kararından başka bir ara karara bağlı olarak bu aşamada vazgeçmesinin hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebep sayılamayacağı, ara karara yönelik itiraz, eksiklik gibi hususların ilerleyen aşamada dosyanın esası açısından olağan ve olağanüstü kanun yoluyla da denetlenebileceği anlaşılmakla, Diyarbakır 10. ACM’nin 19/09/2022 tarihli ara kararı ve sonrası katılan ve vekillerinin 27/09/2022 havale tarihli mahkeme başkanı ve üye hakimi reddi isteminin reddine karar verilmiştir” ifadeleriyle gerekçelendirdi.

Reddi hâkim talebinin reddi kararına itiraza da ret

Dosya avukatlarının reddi hakim talebinin reddi kararının kaldırılması için Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazdan sonuç çıkmadı. 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, reddi hâkim talebini reddeden Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu, kararda bir isabetsizlik bulunmadığına işaret ederek, talebi reddetti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.