1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DBB’nin su zammı yargıya taşındı
DBB’nin su zammı yargıya taşındı

DBB’nin su zammı yargıya taşındı

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından suya yapılan zammı yargıya taşıdı.

A+A-

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, kayyım yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak’tan itibaren suya yapılan yüzde 35 ila yüzde 330’luk zammın iptali için dava açtı.

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu adına avukat Şahin Koyun’un Diyarbakır 1'inci İdare Mahkemesine sunduğu dilekçede, su zammı ve fiyat artışlarında Aylık Tüfe (Tüketici Fiyat Endeksi) uygulanması kararının, hukuka, kamu yararına, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına ve sosyal hukuk devleti ilkesine açıkça aykırı olduğunu belirterek, “yürütmeyi durdurma talepli iptal davası” açtı.

 ‘Kar-zarar hesabıyla yaklaşılamaz’

 Dava dilekçesinde belediyenin yaptığı yüzde 330’luk zammın ve yurttaşların su kullanımını kısıtlayacak haksız tasarruflarda bulunmasının hukuka aykırı olduğunun altını çizen Koyun, “Suyun ticari meta gibi değerlendirilmesi suretiyle piyasacı bir yaklaşım sergilenerek su fiyatlarına fahiş oranda artış uygulanması, insanlık onuruna uygun bir hayat sürdürülebilmenin ön koşulu olan suya erişim hakkının yok sayılması anlamını taşımaktadır” diye ekledi. Dilekçede, belediyelerin kamu hizmeti sunarken, kar-zarar hesabıyla piyasacı bir yaklaşımla işlem tesis edemeyeceğine vurgu yapan Koyun, “su hakkı”na orantısız ve ölçüsüz müdahalede bulunmanın kamu yararıyla bağdaşmadığını kaydetti.

 Anayasaya aykırı

 Zammın “fahiş” olarak değerlendirildiği dilekçede yurttaşların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamasının engellenmesinin Anayasanın 17’inci ve 56’ıncı maddelerine aykırı olduğuna yer verildi.

 Dava açıldı

 Yurttaşların daha fazla mağdur olmaması için zam kararının uygulanmasının “durdurulması” istenen dilekçeyle zam kararının iptal edilmesi için Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. (Kaynak: MA)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.