DEM Parti’den protesto kararı

DEM Parti’den protesto kararı
Hakkâri Belediyesi eş başkanının gözaltı ve görevden alınma sürecini değerlendiren DEM Parti Merkez yürütme kurulu, anti demokratik uygulamalara karşı protesto ve demokratik eylem kararı aldı.

TİGRİS HABER - Hakkâri Belediyesi eş başkanının gözaltı ve görevden alınma sürecini değerlendiren DEM Parti Merkez yürütme kurulu, anti demokratik uygulamalara karşı protesto ve demokratik eylem kararı aldı. Belediyelerde nöbet tutulması kararı alan DEM Parti Genel Merkezi, sivil toplum kuruluşlarına destek çağrısı yaptı.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hakkâri Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı tüm belediyeler önünde kesintisiz nöbet eylemi başlatacaklarını açıkladı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Hakkâri Belediyesi'ne kayyım atanması üzerine partinin genel merkezinde olağanüstü toplandı. Meclis Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, toplantıya dair basın toplantısı düzenledi.

Kayyım atama kararının siyasi bir karar olduğunu vurgulayan Koçyiğit, yargının siyasetin aparatı haline geldiğini vurguladı. Koçyiğit, “Görevden alma, irade gaspı ve hukuki bir kılıf uydurarak demokrasiye darbe yapmak bu iktidarın bu yüzyılda işlediği en korkunç suçlardan biridir” dedi.

Koçyiğit, algı operasyonlarıyla toplumun manipüle edilmeye çalışıldığına işaret ederek, “Türkiye kendini anayasadan üstün gören bir parti aklıyla yönetiliyor. İstediği zaman seçim yapan, istediğinde belediyeye kayyım atayan bir iktidar Türkiye’yi yönetiyor. Fakat hesaba katmadığı bir şey var. O da halkın demokrasiyi söke söke aldığı gerçeğidir” diye konuştu.

‘OHAL HUKUKUDUR’

"Kürt halkı seçimlerde darbeci anlayışı ve kayyımları süpürüp çöp sepetine attı" diyen Koçyiğit, "Kayyım kararıyla iktidar 31 Mart seçimlerindeki yenilginin intikamını belediyelerimizden almaya başladı. Önce Van’da seçilmiş eş başkanımız Sayın Abdullah Zeydan’ın memnu haklarını almış olmasına rağmen seçildikten sonra adeta bir tuzak kurarak mazbatasını vermediler. Van halkı iradesine sahip çıktı ve zaten kendisine ait olanı geri aldı” diye kaydetti.

Kayyım atamanın halkın iradesine açık bir saldırı olduğunun altını çizen Koçyiğit, şunları söyledi: “Bu OHAL hukukudur. KHK ile getirdikleri irade gaspları siyasi darbelerle bugün hala Kürtleri yıldırma politikası olarak kullanılıyor. Yani Kürt'ün OHAL’i hiç bitmiyor, Kürt'e uygulanan OHAL hiç bitmiyor. Kürt'e uygulanan istisna hukuku hiç bitmiyor bu ülkede. Biz ne kadar demokratik siyasette ısrar ediyorsak iktidar da o kadar bu ısrarımızdan bizi vazgeçirmeye çalışıyor. Normalleşme ve yumuşama safsataları günlerce almış başını gidiyor. Bu mudur normalleşme? Bu mudur demokratik anayasa için attığınız ilk adım? AKP-MHP iktidarının normalleşme iddiası çökmüştür.

Yeni anayasa iddiaları kayyımın enkazının altında kalmıştır, yeni anayasa iddiasının ve normalleşmenin Kürtleri kapsamadığı açığa bir kez daha çıkmıştır. Kayyımların zevk ve sefa içinde yaşayarak bıraktıkları tahribatı onarmak için arkadaşlarımız kollarını sıvadılar ve dört koldan çalışma yürütüyorlar. Kayyım siyasetinin çoktan iflas ettiğini, kayyımların rüşvet, yolsuzluk, yandaş kayırmacılığı ve Kürt düşmanlığından başka bir miras bırakmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz."

TÜM DEMOKRASİ GÜÇLERİNE YAPILDI

Koçyiğit, şöyle devam etti: "Bu darbe tüm demokrasi güçlerine ve yüzyıllar öncesinde insanlığın büyük mücadelelerle kazandığı seçme ve seçilme özgürlüğüne yapılmıştır. Tüm demokratik kamuoyu bu konuyla ilgili tepkisini en yüksek şekilde göstermelidir. Siyasi partilerden sivil topluma, aydın ve sanatçılardan yüreği demokrasiden yana atan herkes bu kayyım hukuksuzluğuna karşı ses çıkarmalıdır. Hakkâri halkının iradesinin yanında olduğunu göstermelidir. 31 Mart seçimlerinde kaybettiklerini kayyım yoluyla geri almalarına bir kez izin verirsek; Hakkari’de başlayan saldırı ve gasp dalgasının nerede sonuçlanacağını tahmin etmek hiç de zor değil."

KESİNTİSİZ EYLEM KARARI

Koçyiğit, MYK toplantısında alınan bazı kararları da paylaştı. Koçyiğit, şunları belirtti: "Rejimin bir aparatı haline dönüşen bu kayyım siyasetine karşı bütün belediyelerimizin önünde de kesintisiz demokrasiyi savunmak, halk iradesini savunmak ve belediyelerimizi savunmak için nöbet eylemleri başlatacağımızı duyuruyorum. Bütün halkımızı, demokratik kitle örgütlerimizi, vicdan sahibi herkesi bu nöbetlerde yer almaya ve yanımızda olmaya davete ediyoruz.

EŞBAŞKANLAR HAKKARİ'YE GEÇECEK

Yine eş genel başkanımız (Hatimoğulları) bugün İstanbul’da bir dizi programı var. Yarın Hakkâri’ye geçecek. Yine DBP Eş Genel Başkanları (Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar), bir heyete Hakkari’ye hareket etti. Onların da bugün Hakkari'ye ulaşmalarını bekliyoruz. Onun dışında bugün Türkiye’nin her tarafından bölgede her yerde demokratik tepkilerimizi ortaya koyacak eylem ve etkinlikler ile ilçe örgütleri tarafından organize ediliyor.

Bugün saat 18.00’da İstanbul Şişhane’de bir buluşma gerçekleşecek. Eş Genel Başkanımız Sayın Tülay Hatimoğlulları da açıklamaya katılacak. Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleri ve tüm demokratik muhalefetin de bu açıklamaya katılması için çağrı yapmak istiyorum. Bütün uluslararası arenada bu yaşanan hukuksuzlukları duyuracak bir çalışmayı da dış ilişkiler komisyonu başlatmış durumda."(MA)

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.