Demirtaş: Herkes aklını başına alsın

Demirtaş: Herkes aklını başına alsın
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Aksaray'da HDP'ye yönelik saldırıya da sert tepki göstererek, "Polis arkanızda olabilir. Ama bu halk sizi tükürüğünüzde boğar. Herkes aklını başına alsın" dedi.

DİYARBAKIR - Yerel seçim tarihi 30 Mart'ın yaklaşmasıyla birlikte seçim atmosferi gün geçtikçe ısınırken, BDP'nin merkezi mitingleriyle halkla buluşması devam ediyor. İki gün önce startı verilen mitinglerin bugünkü programı Hazro'da başladı. Mitinge, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Eş Genel Başkan yardımcısı Ayhan Karabulut, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Fırat Anlı, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

“Seçim içir kurulmuş bir parti değiliz”

Mitingde konuşan Demirtaş, "Seçimlere hazırlanırken bir kez daha bu onurlu halkın huzurunda bulunduğumuz için onur duyuyoruz" diyerek, şunları kaydetti:

"Bizler açısından mesele sadece seçim meselesi değil. Sadece seçimden seçime halkın karşısına çıkan parti değiliz. Bizler seçim için kurulmuş bir parti değiliz. Kürdistan'da Kürt olduğunu düşünmeye, Kürtçe bir nefes almaya insanların korktuğu günlerde bu halkın evlatları faşizme karşı direne direne bu partiyi kurdular. Bu faşist zihniyet bu halkı bu topraklardan silmek için bütün güçlerini kullandıkları dönemde işkenceyle, ölümlerle bu halkı bitirmek istedikleri günlerde, bu halkın evlatları direnerek bu günlere geldi.”

“Cemaate değil halkımıza güvendik”

BDP'nin halkın kendi anavatanında onurluca başı dik yaşaması ve insan onuruna yakışır bir şekilde kendi sokaklarında dolaşması için kurulan bir parti olduğunu söyleyen Demirtaş, "Anlamayanlar, aklı buna ermeyenler. Dünyanın en değerli şeyi 'para ve mülktür' diyenler bu partiyi anlamazlar. Koltuk için halkının bütün değerlerini satanlar bu partiyi anlamazlar. Bırakın anlamasınlar onlar çelik kasalarında, ayakkabı kutularında boğulsunlar. Bizler genciyle, kadının, yaşlının, işçinin, esnafın alın teriyle ödediği bedellerle bu partiyi bu noktaya getirdik. Kişinin bize vereceği oyun anlamı bu baskılara boyun eğmedim demektir. Bizim için o oyun anlamı onlarca belediyeden daha önemlidir. BDP'ye verilecek oy o yüzden önemlidir ve kıymetlidir. Biz sırtımızı bugüne kadar kimseye dayamadık. Ne emperyalist devletlere ne de şu-bu cemaati arkamıza alarak değil, biz halkımıza güvenerek bugünlere geldik. Bundan sonra da ele ele verip yürümeye devam edeceğiz" dedi.

“Eğer bize seçim çalışması yaptırmayacaklarsa...”

HDP'ye yönelik Aksaray'da gerçekleşen saldırıları sert bir dille eleştiren ve tepki gösteren Demirtaş, "Oradaki partilerimize polisin gözleri önünde, birazda polisin desteğiyle binlerce kişi HDP'ye yürüyerek oradaki arkadaşlarımız seçim çalışmalarımı şiddetle engellemek istiyor. İnsanlar bize oy vermeyebilir. Ama araçlarımızı, yöneticilerimizi lince varıncaya kadar şiddetle terörize edemezler. Polis arkanızda olabilir. Ama bu halk sizi tükürüğünüzde boğar. Bizim suskunluğumuz olgunluğumuzdandır. Kuzu değiliz bunu unutmayın. Bizi öldürün diye olgun davranmıyoruz. Bu halkın onuruna yakıştığı için olgun davranıyoruz. Bir kez daha benzeri durum yaşanırsa doğrudan hükümeti sorumlu tutacağız. Eğer bize seçim çalışması yaptırmayacaklarsa kusura bakmasınlar kendileri sandığı bile göremezler. Herkes aklını başına alsın. Haftalardır uyarıyoruz. Her yerde HDP'ye saldırılar var. İçişleri Bakanlığı'nı ve hükümeti uyarıyoruz tedbir almak yerine halkı kışkırtarak polisle birlikte bu halkı sindirmeye çalışıyorlar. Kim korku ve baskıyla geri adım atmış ki biz geri adım atacağız. HDP'nin seçim çalışmalarının güvenliğini sağlamak İçişleri Bakanlığı'nın görevidir. Bunun tedbirini almalıdır" diye konuştu. 

demirtas,-herkes-aklini-basina-alsin----(1).jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.