Dicle Elektrik'ten dezenformasyona suç duyurusu

Dicle Elektrik'ten dezenformasyona suç duyurusu
Dicle Elektrik Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçelerindeki bazı mahalleleri etkileyen anız yakımı sonrası çıkan yangının nedenini elektrik telleri olarak gösteren kişi hakkında 'Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktan' suç duyurusunda bulundu

TİGRİS HABER - Konuyla ilgili yetkililer “Oluşan her olumsuz durum karşısında şirketimizi hedef alan bazı çevrelerin yeni bir provokasyonu ile karşı karşıyayız. Anız yakımı sonrası başlayan ve ekiplerimizin ilk tespitlerine göre yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığı belirlendi. Buna rağmen elektrik hattı dahi bulunmayan bir yerde yangının dağıtım hattına ait tellerde çıktığı iddiasını ortaya atarak halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayan İ.E isimli şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduö dediler. Bu arada iddiaya konu olan yerde Dicle Elektrik'in dağıtım hattının dahi bulunmadığı ortaya çıktı.

Dicle Elektrik sürdürülebilir enerji dağıtımını gerçekleştirmek için teknoloji odaklı alt yapı ve üst yapı yatırımlarına devam ederken, kaçak elektrik ve zaman zaman bilgi kirliliğiyle de kararlılıkla mücadelesini sürdürüyor. Yer yer kayıp kaçak oranının %90'ları bulduğu bölgede yaşanan her olumsuz durum karşısında Dicle Elektrik'i suçlayan odaklar, Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Köksalan ve kırsal Yazçiçeği mahalleleri ile Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerinde anız yakımı sonrası çıkanve can kaybıyla sonuçlanan yangın sonrası provakatif ve gerçek dışı yeni bir iddiayı gündeme sokmaya çalışıyor. Anız yangını olduğu yetkili makamlarca da açıklanan olay sonrası bir video çekerek resmi makamları yalanlayan İ.E. isimli şahıs, açıklamaların aksine yangının anız yakımından değil, elektrik tellerinin tutuşmasından meydana geldiğini iddia edince Dicle Elektrik bu kez sessiz kalmadı.

İddiaya konu yerde dağıtım hattı bile yokmuş

Dicle Elektrik yetkilileri iddiaların ardından yangının etkilediği bölgeye giderek detaylı teknik inceleme yaptı. Yapılan incelemede İ.E isimli şahsın sosyal medyada paylaştığı videoda bahsettiği mezarlığın üzerinden elektrik hattının dahi geçmediği saptanarak görüntülendi. Yapılan tespitin ardından Dicle Elektrik avukatları, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçlamasıyla Diyarbakır Çınar ilçesi Köksalan köyüne kayıtlı İ.E. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Cumhuriyet savcılığına yapılan suç duyurusunun ardından açıklama yapan Dicle Elektrik yetkilileri, "Oluşan her olumsuz durum karşısında şirketimizi hedef alan bazı çevrelerin yeni bir provokasyonu ile karşı karşıyayız. Anız yakımı sonrası başlayan ve ekiplerimizin ilk tespitlerine göre elektrik hatlarından kaynaklanmadığı belirlenen yangının, elektrik hatlarının tutuşması sonucu meydana geldiği iddiasınınbazı çevrelerce dezenformasyon amaçlı ortaya atıldığı belirlenmiştir. Dicle Elektrik'in yanı sıra resmi makamların açıklamalarını da hiçe sayarak bu iddiayı ortaya atan İ.E. isimli şahıs hakkında, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçuna sebebiyet verdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştur" dediler.

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.