Dicle Nehri’nde tehlikeli yolculuk!

Dicle Nehri’nde tehlikeli yolculuk!
Diyarbakır’da, Dicle Nehri üzerinde ulaşım kimi yerlerde bulunan köprülerle sağlansa da halk daha çok eski yöntemleri kullanıyor. 70 yaşındaki Nuri Aytaş tehlikeli olmasına rağmen 2 torunu ile birlikte karşıdan karşıya geçmek için kelek ‘sal’ kullandı.

TİGRİS HABER - Hevsel bahçelerinden çektiği hayvan ve bitki fotoğraflarıyla tanınan uluslararası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Feritköşkü mahallesinin hemen aşağısında Dicle nehrinde tekerlek  ve ağaçlardan yapılmış kelekler üzerinde balık avlayan bir grubun avlanmasını ve yaşamını fotoğraflarken, Nuri Aytaş’ın, şişirilmiş lastik tekerleriyle desteklenen ilkel bir kelek üzerinde nehrin öte yakasından kente doğru geldiğini gördü. Nuri Aytaş’ın ve torunlarının, incir kovalarıyla ve neşe içinde eve dönüşlerini gördüğünde bir an sal ve keleklerle ulaşım ve taşımacılığın yapıldığı eski Diyarbakır’ın gözlerinin önünde canlandığını ve duygulandığını belirterek çektiği fotoğrafların öyküsünü şöyle anlattı:

“Feritköşk mahallesinin hemen aşağısındaki alana zaman zaman gider balıkçıların ve bahçelerde  çalışan insanların fotoğraflarını çekerim. Dicle nehrinin kenarında kelek üzerinde nehre açılıp küçük torlarla balık tutan bir grup gencin fotoğraflarını çekiyordum. Akşam karanlığı basmak üzereydi. Tam gençlerden ayrılacakken nehrin öte yakasından bir karartının kente doğru geldiğini gördüm. Yaklaştıkça üzerinde ak sakallı bir yaşlı ile iki çocuğun olduğunu gördüm. Balıkçı gençler, gelenin mahalle halkının çok sevdiği Nuri Aytaş olduğunu söylerek yardımına koştular. Kıyıya yaklaşan Nuri Amcanın ve torunlarının yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi. Özellikle çocuklar çok mutluydu. İki kova incir, bir kova midye ve bir deste de Kuzukulağı toplamışlardı. Hevsel’de bu büyüklükte incirleri ilk defa görüyordum. Dicle nehrinde midye toplandığına da ilk defa tanık oluyordum. Şaşırmıştım. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilen Hevsel bahçelerindeki bu güzelliklerin geliştirilmesi ve sürdürülmesi için çaba harcamalıyız…”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.