DİSKİ’den önemli uyarı: Su depolarınızı temizleyin

DİSKİ’den önemli uyarı: Su depolarınızı temizleyin

İçme suyunu kaliteli, sağlıklı ve uluslararası standartlara uygun halde son teknolojiyle donatılmış tesislerde arıttıktan sonra halka sunan Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel

Müdürlüğü, Diyarbakır’ın musluğundan su içilen ender kentlerden biri olduğunu, ancak yurttaşların oturdukları binaların su depolarının temizliğini düzenli olarak yaptırması gerektiğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü Su Tesisleri Daire Başkanı Murat Taban, Diyarbakır İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Türkiye’nin en iyi arıtma tesislerinden biri olduğunu, her gün 260 bin m3 temiz suyun üretilerek kente verildiğini açıkladı.

Dicle Barajı’ndan 32 kilometrelik bir yolculuktan sonra tesise ulaşan suyun arıtılarak yüksek kalitede üretildiğini ve şehre verildiğini anlatan Taban, “Hem su kaynağımız çok temiz hem de arıtma tesisimiz çok modern. Kentte teknik elemanların gözetiminde 24 saat su veriliyor. Kısaca kente giden su sürekli denetim altında.” dedi.

‘Her gün numuneler alınıyor'

Arıtma tesisinde suyun giriş ve çıkış su numunelerinin her gün yapıldığına dikkat çeken Taban, "Dönen sonuçlarda standart değerler çok uygun. Musluğu açıp suyu içen il sayısı azdır. Diyarbakır bu iller arasında yer alıyor." diye konuştu. Mikrobiyolojik olarak kentin en uç beş noktasından her gün numune alındığını, analizlerde şimdiye kadar bakteri üremesine rastlanmadığını bildiren Taban, analizlerin DİSKİ’nin tesisteki kimya ve mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapıldığının altını çizdi.

Dünya standardındaki laboratuvarlarda analizler yapılıyor’

Taban, şöyle konuştu: “Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş laboratuvarlarda analizler düzenli olarak yapılıyor. Akredite olması dünyanın her yerinde geçerli su analizi yapabilmesi demektir. Yani şu an tesisimizdeki laboratuvarda yapılan su analiz sonucunu alıp İngiltere’ye ya da Amerika’ya da götürseniz sonuç geçerlidir.”

‘Mobil laboratuvarlarımız şikayet anında analizleri gerçekleştiriyor’

Tesislerinde bulunan modern laboratuvarlar sayesinde su ile ilgili her parametreye bakabildiklerini belirten Taban, bunun dışında mobil laboratuar araçları bulunduğunu, bu aracın şikâyet anında olay yerine giderek su analizini yaptığını ve sonucun hemen şikayet sahibiyle paylaşıldığını aktardı.

‘Su ile ilgili şikayetlerinizi Alo 185’e bildirin’

Yurttaşların su ile ilgili şikâyetleri için Alo DİSKİ 185 hattını arayabileceğini söyleyen Taban, şikayetlerin daha çok “suda koku var” şeklinde DİSKİ’ye ulaştığını, bunun da daha çok tesisattan kaynaklı olduğunu belirterek, binalardaki su depolarına dikkat çekti.

‘Binaların temizlenmeyen su depoları suyu kirletiyor’

Binaların rutin şekilde temizlenmeyen su depolarının bakteri saçtığının altını çizen Taban, “Eğer suyun gittiği site veya binalardaki depolar kirli ise biz istediğimiz kadar arıtma yapalım işe yaramayacaktır. Normalde yılda en az iki defa binaların, sitelerin ve evlerin su depolarını temizlemeleri gerekiyor. Bunun mümkünse mayıs ve kasım aylarında yapılması gerekir. Kaliteli ve temiz su maalesef depolarda kirleniyor. ” diye konuştu.

‘Su depolarınızı düzenli olarak temizletin’

Kirli su depolarında algler ve mikroorganizmaların çoğaldığını, suyun bulanıklaştığını, bu durumlarla karşılaşılmaması için yılda iki kez binaların su depolarını temizlenmesi gerektiğini kaydeden Taban, “Suyumuz kaliteli ve minerali iyi oranda Türkiye’deki en kaliteli sulardan biri. Ancak bina ve sitelerin su depolarının temizliğinin düzenli olarak mutlaka yapılması gerekiyor.” dedi. Taban, yurttaşların talebi halinde DİSKİ’nin de ücret karşılığı depo temizliğini yaptığını açıkladı.

‘İçme suyumuz temiz, herkes gönül rahatlığıyla musluk suyu içebilir’

“İçme suyu temiz ve sürekli kontrol altındadır. Gönül rahatlığıyla musluk suyu içilebilir.” diyen Taban, su cihazı satışını yapanların su analiz sonuçlarına itibar edilmemesi gerektiğini, bunun aldatmacadan ibaret olduğunu sözlerine ekledi.

Haber: Ali ABBAS YILMAZ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.