Diyanet Vakfı'nın Kürt ve Kürdistan alerjisi!

Diyanet Vakfı'nın Kürt ve Kürdistan alerjisi!
Türk Diyanet Vakfı'nın hazırladığı 44 ciltten oluşan İslam Ansiklopedisi'nde, adete "Coğrafi çarpıtma" yapılıyor ve Kürtler inkar ediliyor. Vakfın yayınlarına göre, ne Kürt diye bir halk var, ne de Kürdistan diye bir coğrafya…

DİYARBAKIR - Kamuoyuna "Dev eser tamamlandı" şeklinde sunulan ve Türk Diyanet Vakfı (TDV) tarafından hazırlığına 1983 yılında başlanan toplam 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi geçtiğimiz aylarda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir toplantıda tanıtılarak kamuoyuna sunuldu. 500 temel kaynak taranak hazırlandığı belirtilen ansiklopediler, tam 15 bin 441 maddeden oluşturulurken, 2 bini aşkın yazarın yazısının da yer aldığı ifade ediliyor. Vakıf amaçlarını şöyle ifade ediyor: "Hazırlık çalışmalarına 1983 yılında başlanan ve ilk cildi 1988 yılında neşredilen TDV İslam Ansiklopedisi, tamamen telif bir eser olup İslami ilimler, İslam ülkelerinin tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde başlıklarıyla orjinal bir ansiklopedidir." İslam ülkelerinin tümünün etnik kimliklerine yer verilen ansiklopedinin internet üzerindeki paylaşımı ise yapılmış durumda. Ansiklopedi üzerinde yapılan kısa bir araştırmada, "Türk" kelimesine ilişkin 233 başlık bulunuyor. "Arap" kelimesi, 51 kez, "Fars" kelimesine ise 42 kez rastlanıyor. İslamiyet ile ilgili doğru ve tarafsız bilgiler verdiğini öne süren Vakıf tarafından, "Kürt" ve "Kürdistan" kelimeleri ile ilgili hiçbir yazı veya argüman kullanılmıyor olması ise dikkat çekiyor. 

Gagus Türkleri, Irak Türkleri var ama hiç 'Kürt' yok

Türk halkı ile ilgili geniş anlamda yer verilen bölümlerde "Gagus Türkleri", "Irak Türkleri", "Mesnet Türkleri" gibi Kafkasya ve Uzakdoğu'da yaşayan halklara genişçe yer veriliyor. Vakfın "Kürt" ve "Kürdistan" kavramlarına alerjisinin ne olduğu bilinmez iken, vakıfın sadece "Türklük" ile ilgili bir araştırma yaptığı yönünde yorumlar yapılmasına neden oldu. İslamiyet dinine inanan hiç Kürt yokmuş mantığı ile yapılan bu çalışmaya tepki gösteren DİAY-DER üyesi Seyda M. Hadi Koç, Kürt halkının dünya tarafından tanınıyor olmasına rağmen Diyanet Vakfı'nın hala tanımıyor olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Hazırlanan 44 ciltlik ansiklopedi de hiç Kürt kelimesinin yer almadığını yaptıkları araştırmalarda gördüklerini ifade eden Koç, "Kürt halkı için çok önemli İslam alimlerine de yer verilmemiş. Saidi Kürd-i ve Selahaddin Eyübi gibi alimler bile yer almıyor. Bu İslamiyet’e ihanettir" dedi. Türk Diyanet Vakfı'nın büyük bir yanlış içinde olduğunun altını çizen Koç, "İslam dini hepimizin dinidir. Sanki sadece Türkler İslamiyet’e inanıyor, sadece İslamiyet Türklerinmiş gibi ele alınmış bu çalışma" diye belirtti.

diyanet-1.jpg

diyanet-2.jpg
 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.