Diyarbakır Barosu’ndan Ermeni soykırımı açıklaması

Diyarbakır Barosu’ndan Ermeni soykırımı açıklaması
Diyarbakır Barosu’ndan 24 Nisan 1915'in yıl yıldönümünde yapılan açıklamada, “Hakikatin açığa çıkarılması sürecinin başlatılması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Barosu, Ermeni Soykırımı'nın yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Diyarbakır Barosu, insan haklarını savunma ve koruma sorumluluğuyla bu topraklarda demokratik, adil ve barışçıl bir geleceğin inşası amacıyla geçmişte yaşanmış insan hakları ihlalleri, katliamlar ya da başka türden şiddetli toplumsal travmalarla yüzleşmenin gerekliliğini her fırsatta savunmuştur. 24 Nisan 1915 tarihi, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirden Ermeni aydınların, yazarların, sanatçıların, öğretmenlerin, avukatların, doktorların, mebusların evlerinden alınarak götürülmesiyle toplumsal tarihimizdeki en acı felaketin başlangıç günü olmuştur” denildi.

24 Nisan 1915’te yüz binlerce Ermeni’nin öldürüldüğü ya da ölüme terk edildiği belirtilen açıklamada, “Süregelen soruşturma tehditlerine rağmen önceki yıllardaki açıklamalarımızda belirttiğimiz üzere, ister kurbanların dediği gibi ‘Medz Yeghern’, ister topraklarımızda adlandırıldığı üzere ‘Fermana Fılla’, isterse Polonyalı hukukçu Raphael LEMKIN’in “Ermeni Halkına yapılanlardan esinlenerek düşündüm ve kaleme aldım” dediği şekliyle ‘Soykırım’ olarak zikredelim, felaket ve acı, yani hakikat değişmeyecektir. İki bin beş yüz sene boyunca bu topraklarda yaşayan, bu toprakların diline, kültürüne, sanatına katkı sunan Ermeni toplumu artık bu topraklarda yaşamamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Diyarbakır Barosu’nun “Yüzleşmek ve helalleşmek için ‘hakikatin açığa çıkarılması’ sürecinin başlatılması çağrısında bulunduğu açıklamada, “Medz Yeghern’in, Fermana Fılla’nın, Büyük Felaket’in, Soykırım’ın kurbanlarını rahmetle anıyor, Ermeni toplumunun acısını bir kere daha paylaşıyoruz” denildi. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum