Diyarbakır Belediyesi: İşten çıkarılanlar yeniden başlayacak

Diyarbakır Belediyesi: İşten çıkarılanlar yeniden başlayacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 84 işçinin işine son verildiği iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, çıkarılan personelin ilaçlama sezonunun başlaması ile yeniden çalışacakları belirtildi.

TİGRİS HABER- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İlaçlama biriminde çalışan 84 işçinin işten çıkarılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İddialar gerçek değil

Yapılan yazılı açıklama şöyle, “Bazı medya organlarınca yayınlanan “Kayyum 84 işçinin işine son verdi" başlıklı haberde, pandemi döneminde işten çıkarma yasağına rağmen işçilerin işten çıkarıldığına yönelik iddialara yer verilmiştir. Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu haberde geçen 84 işçi, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında, ilimizin ilaçlama işlerinde çalıştırılan mevsimlik işçilerdir. Bu işçiler, adı geçen kanun kapsamında en fazla 9,5 ay süreyle çalıştırılabilmektedir ve belirtilen süreden daha fazla çalıştırılması kanunen mümkün değildir.

İlaçlama sezonunda yeniden çalışacaklar

Yapılan incelemeler sonucu, söz konusu işçilerin çalışma sürelerinin tamamlandığı ve pandemi döneminde yasaklanan işçi çıkarma kapsamında bulunmadıkları tespit edilmiştir. Bu haliyle yapılan uygulama işten çıkarma olmayıp, çalışma süresinin dolmasıyla ilgilidir. Yine haberde ifade edildiği gibi bu çalışma sistemi yeni bir uygulamada değildir. 10 yıldır aynı şekilde uygulanmakta olan bu çalışma sistemine 2021 yılı içinde de ilaçlama sezonu boyunca devam edilecektir.

Hizmetleri gölgelemeye dönük algı

Ayrıca, haberde işten çıkarıldığı iddia edilen işçilerimiz, 2021 yılı ilaçlama sezonuyla birlikte yeniden çalışmaya başlayacaktır. Bazı çevrelerce kasıtlı olarak ortaya atılan iddialar tamamen asılsız olup yapılan hizmetleri gölgeleyerek kamuoyunda olumsuz algı yaratmaya yönelik çabalardan ibarettir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.