Diyarbakır DEVA’dan işsizlik eylemi!

Diyarbakır DEVA’dan işsizlik eylemi!

Demokrasi Ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik Çalışmaları Başkanlığı işsiz olan genç nüfusun sesini duyurabilmek için İş-Kur İl Müdürlüğü önünde ‘Gencim çalışkanım işsizim’ pankartı açarak, genç nüfusun işsizliğine dikkat çekti.

TİGRİS HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik Çalışmaları Başkanlığı tarafından Diyarbakır İş-Kur İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Avukat Cihan Ülsen, Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz ve yöneticiler katıldı.

DEVA İl Gençliği tarafından hazırlanan basın metnini okuyan İl Gençlik çalışmaları Başkanı Yücel Karadaş, son 10 yıldır iktidar tarafından yürütülen yanlış politikalar nedeniyle artan işsizlikten en çok etkilenen kesimin genç nüfus olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘’ Ülkemizdeki genç nüfusun yüzde %40’a yakını işsizliğin meydana getirdiği sosyo-ekonomik tahribatlar nedeniyle toplumsal rollerini yerine getiremedikleri fikriyle karamsarlığa ve geleceğe dair ciddi umutsuzluğa kapılmış durumdadırlar.  İş gücü piyasasına girmeye çalışan gençlerin aldıkları eğitime uygun iş bulamama, çalışmak zorunda oldukları işlerden beklentilerini karşılayamamaları gelecek kaygılarını arttırmaktadır. Yeni bir hayata adım atmak için ihtiyaç duydukları umuttan yoksun olan bu ülkenin gençleri, iş bulamamakta, yeni bir hayat kuramamakta ve daha da önemlisi artık ülkelerinden kaçmanın yollarını aramaktadırlar’.’

‘’Ev genci’ kavramı hayatımıza girdi”

Karadaş konuşmasına şöyle devam etti: ‘’ Bu durumun karşılığında hayatımıza “Ev Genci” diye bir kavram girmiş bulunmaktadır. En son açıklanan makyajlı TÜİK verilerine göre; Türkiye geneli işsizlik oranı %13.9 iken, genç işsizlik oranı %25.6 olarak tespit edilmiştir. Yine Güncel TÜİK verilerine göre, bölgemizde bulunan iller, işsizlik ve aktif işgücüne katılım oranlarında maalesef ülkemiz bazında ilk sıralarda gelmektedir. Başkanlığımızca İş-Kur ile şifaen yapılan görüşmelerde sadece ilimiz Diyarbakır’da İş-Kur’a yapılan başvuruların 100.000-150.000 aralığında olduğu ifade edilmiştir.’’

İŞKUR’dan tepkiye yasa hatırlatması

Yapılan basın açıklamasından sonra İş-Kur yetkilileri ile DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı arasında kısa sürekli bir gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlikte İŞ-Kur yetkililerinin izin almadan kurum önünde basın açıklaması yapamazsınız söylem ve tepkilerine yönelik, İl Başkanı Avukat Cihan Ülsen, yetkililere Anayasanın 34. Maddesini hatırlatarak ‘’Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’’ maddesinin tüm vatandaşlar için geçerli olduğunu ve bunun için izne gerek olmadığını ifade etti. Daha sonra Deva Partili yöneticiler İş-Kur önünden ayrıldı. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.