Diyarbakır Eczacı Odası: Tütün kullanımı her yıl 7 milyon can alıyor

Diyarbakır Eczacı Odası: Tütün kullanımı her yıl 7 milyon can alıyor
Diyarbakır Eczacı Odası 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. Küresel tütün salgınının, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında olduğu vurgulanan açıklamada, tütün kullanımı dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olduğu kaydedildi.

TİGRİS HABER - 31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edildi. Bu yıl gerçekleştirilecek olan etkinliklerinin teması, “Tütün ve Akciğer Sağlığı” olarak belirlendi.  Bu kapsamda Diyarbakır Eczacı Odası Yönetim Kurulu, tütün kullanımına dair farkındalık yaratmak için açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tütün kullanımı her yıl 7 milyon insanın ölümüne yol açıyor

“31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edildi ve bu yıl gerçekleştirilecek olan etkinliklerinin teması, “Tütün ve Akciğer Sağlığı” olarak belirlendi.

Küresel tütün salgını, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta ve dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Sigara dumanında 5300’den fazla kimyasal madde mevcuttur. Bu kimyasal maddelerden bugüne kadar 70’den fazlası, kanser yapıcı etkiye sahip maddeler olarak tanımlanmıştır. Yapılan incelemelere göre, 1,8 milyon kişinin akciğer kanser tanısı aldığı ve her yıl 1.6 milyonun da hastalığa bağlı hayatını kaybettiği belirlenmiştir.

Sigara içmeyerek çocuklarınıza örnek olun

Çocuklarımızın sigarasız bir hayat sürmesi öncelikle biz ebeveynlerin elinde. Sigara içilen bir evde, çocuğun zihninde geri dönülmez olumsuz izler kalır. Öncelikle çocuklarımıza olumlu rol model olmalı, sigara ve diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı durma becerisi kazandırmalıyız.

Kendinize bir sağlık hediyesi verin, sigarayı bırakın

Tütün kullanımı hem kadınlar hem de erkeklerde kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, damar tıkanıklıkları, kanser türleri, solunum rahatsızlıkları (özellikle KOAH) gibi birçok kronik hastalıklara neden olur. Korona virüse yakalanma riskini arttırır, sizi virüs karşısında savunmasız düşürür.

Bugün 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü̈ vesilesiyle vücudunuza bir hediye verin ve sigarayı bırakın. Neden mi?

Solunum yolu problemlerinizi çözmek;

Kalp krizi riskini azaltmak;

Kansere yakalanma riskini düşürmek;

Daha parlak ve canlı bir cilde kavuşmak;

Tırnak ve parmaklarınızdaki sararmaları engellemek;

Astım, KOAH gibi hastalıklardan korunmak;

Üreme ve cinsel yaşamınızısağlıklı tutmak;

Daha uzun yaşamak;

Daha eforlu yaşamak;

İnme riskini azaltmak için...

Bizce değer…” (Haber Merkezi)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.