Diyarbakır Eczacılar Odasının örnek sorumluluğu

Diyarbakır Eczacılar Odasının örnek sorumluluğu
Türk Eczacılar Birliği 11. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası olarak “TRENDYOL” isimli alışveriş sitesi ve ilaçların satılmasına aracılık eden kişi ve şirketler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Eczacı Odası Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan Başkan Ecz. Mahmut Sert, internet sitelerinde karekodlu ilaçların satışa sunulması konusunda gösterdikleri hassasiyetin kamuoyunca bilinmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi;

Kazanma kaygısı sağlığı tehlikeye atıyor

“Eczacılık; ilaçla ilgili standart ve kalite güvenliğinin sağlanması, ilaç kullanımına bağlı sorunlar hakkında hastaların bilgilendirilmesi ve çıkan sorunların geri bildiriminin yapılmasına ilişkin faaliyetleri yürüten sağlık hizmetidir.

Dünyadaki tüm eczacılar, meslek yeminlerine bağlı olarak öncelikle halk sağlığını gözetirler. Mesleklerini ticari kaygılarla değil, öğrenim hayatları ve sonrasında devam eden meslek içi eğitimlerle zenginleşen bilgi ve birikimleriyle icra ederler. İnsan hayatı söz konusu olduğundan sağlık ve ilaç hakkında sadece bu işin uzmanları karar vericidir. Bu eğitimi almayanların para kazanma kaygısı ile ilaç ve gıda takviyesi satması ya da tavsiye etmesi halk sağlığını tehlikeye atar.”

5 yıla kadar hapis cezası

“Türk Ceza Kanunu’nun 187. Maddesinde Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma başlığı altında “(1) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç üreten veya satan kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir. (2) Bu suçun tabip veya eczacı tarafından ya da resmi izne dayalı olarak yürütülen bir meslek ve sanatın icrası kapsamında işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.” Düzenlemesi ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehdit edecek şekilde ilaç satılmasının müeyyideleri sarih bir şekilde belirtilmiştir” denilen açıklamada açılan davayla ilgili sürece dair şu bilgilere yer verildi;

İlaçlar sadece hekimlerin tavsiyesi ve reçete ile hastalara ulaştırılmalıdır. İlaçların bilinçsiz şekilde kullanılması, eczanelerde satılmaması durumunda halk sağlığının tehlikeye düşeceği aşikârdır.

“Trendyol” isimli alışveriş sitesinde kare kodlu ilaçların satışa sunulması, üstelik bunların 10 adet sipariş edilebilmesi, halk sağlığını tehlikeye atan bir durum içermektedir. Bu ilaçları alanlar ne şekilde kullanacaklar, tavsiye edecekleri kişinin sağlık verileri bu ilacı kullanmaya uygun mu gibi sorular cevapsızdır ve halk sağlığı açısından ciddi sorunlar içermektedir.

Türk Eczacılar Birliği 11. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası olarak “TRENDYOL” isimli alışveriş sitesi ve ilaçların satılmasına aracılık eden kişi ve şirketler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiriyoruz.” (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.